Hatay ili birinci basamak sağlık çalışanlarının çocuk istismarı ve ihmali konusundaki bilgi, tutum ve farkındalık düzeyi
The level of knowledge, attitude and awareness regarding child abuse and negligence of primary healthcare professionals in Hatay province
  1. Tez No: 752949
  2. Yazar: ASLI KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN YENGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada, birinci basamakta çalışan sağlık çalışanlarının çocuk istismarı ve ihmalinin belirtileri, risk faktörleri ve bu durumda izlenmesi gereken prosedür hakkındaki bilgi, tutum ve farkındalık düzeylerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tipte olan çalışma, Hatay il merkezindeki ASM'lerde görev yapan hekim, hemşire ve ebeler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada katılımcıların sosyodemografik verileri, çocuk istismarı ve ihmaline yönelik bilgi ve eğitim durumlarını sorgulayan anket, Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Ölçek kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to measure the knowledge, attitude and awareness levels of health workers working in primary care about the symptoms of child abuse and neglect, risk factors and the procedure to be followed in this case. Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted with physicians, nurses and midwives working in Primary Care Clinics in the city center of Hatay. In the study, the sociodemographic data of the participants, a questionnaire on their knowledge and educational status about child abuse and neglect, and the Scale for Diagnosing the Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect were used.