Sayısal teknolojik gelişmelerin tasarım eğitimi sürecinde kullanılması: Bir atölye çalışması
The use of digital technological developments in the design education process: A workshop
  1. Tez No: 752986
  2. Yazar: SEMA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR MEHMET EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mimarlığın temel çalışma alanı olan mekân sayısal teknolojik gelişmelerle tasarım, üretim, temsil vb. gibi aşamalarda sürekli olarak değişime uğramaktadır. Tasarım alanında bilgisayarın gelişimi CAD yazılımların üretilmesi ile devam etmiş ve günümüze kadar da üç boyut çizimler ve sanal gerçeklik teknolojileri ile farklı boyutlara taşınmıştır. Tez çalışma alanı, Bursa Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü Bilgisayar Destekli Tasarım dersi öğrencileri seçilmiştir. Ders içerisinde tez kapsamında düzenlenen atölye çalışmasında sayısal teknolojik gelişmelerin kullanılmasının öğrencilerde merak ve çalışma isteğini arttıracağı öngörülmektedir. Bu bağlamda konuyla ilgili literatür taranarak alan çalışmasındaki öğrencilerin çalışmaları incelenmiştir. Yapılan araştırmalar ve görüşmeler sonucunda, sayısal tasarım araçlarının kullanılmasının tasarım eğitimine katkısının arttırılması gerekli görülmüştür. Özellikle Bilgisayar Destekli Tasarım Dersi gibi teknolojik içeriğe sahip dersler yeni kavramların öğrencilere aktarılması için oldukça uygundur.
Özet (Çeviri)
Space, which is the main working area of architecture, is constantly changing in stages such as design, production, representation, etc. with digital technological developments. The development of the computer in the field of design continued with the production of CAD software, and it has been moved to different dimensions with three-dimensional drawings and virtual reality technologies until today. Students of Bursa Uludağ University Department of Architecture Computer Aided Design course were chosen as thesis study area. It is predicted that the use of digital technological developments in the workshop organized within the scope of the thesis will increase the curiosity and desire to work in the students. In this context, the literature on the subject was reviewed and the studies of the students in the field study were examined. As a result of the researches and interviews, it was deemed necessary to increase the contribution of the use of digital design tools to design education. Especially courses with technological content such as Computer Aided Design Course are very suitable for transferring new concepts to students.