Grafik tasarımının oluşturulması ve baskıya dönüştürülmesinde dijital teknolojinin kullanılması,
The Use of digital technology in the creation of graphic design and in their transformation into printed matter
  1. Tez No: 63519
  2. Yazar: SALİH AKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİGAR URGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET 20. yüzyılın ikinci yarısında, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin bir ürünü olarak ortaya çıkan bilgisayarlar hızla yaygınlaşmışlardır. Önceleri dar bir uzman kitleye hizmet veren bilgisayarların kişiselleşmesi, pek çok alanda köklü değişikliklere neden olmuştur. Çoğalan medyalar ve bunların sayısal teknolojilere bağımlı hale gelmesi, bilgisayarları iletişimin her alanında vazgeçilmez kılmaktadır. İster kağıda basılsın ister görsel ve işitsel medyalarda yer alsın, tüm yayınlar bilgisayarlarla hazırlanmaktadır. Basım sektörü, en hızlı bilgisayarlaşan sektör olmuştur. Baskı hazırlık aşamaları birer birer sayısallaşıp ortadan kalkarken, bilgisayarlar grafik tasarımcısının çalışma biçimini kökten değiştirmiştir. Günümüzde, grafik tasarım bilgisayar programlarıyla hazırlanmak zorundadır. Montaj, renk ayrımı ve kalıp pozlandırma gibi baskı öncesi aşamalar, yazılımlar kullanılarak sonuçlandırılmaktadır. Baskı hataları büyük ölçüde, tasarımcının bilgisayarda uygulama sırasında yaptığı yanlışlıkların sonucudur. Hataları önlemenin tek yolu, sayısallaşmış baskı teknolojilerini ve grafik tasarımların hazırlandığı programları iyi bilmek ve kullanmaktır. Tezim,“grafik tasarımın oluşturması ve baskıya dönüştürülmesinde sayısal teknolojilerin kullanılması”sürecinin bütününe ilişkin genel bir bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktadır. Birinci bölüm, grafik tasarım kavramı, yayıncılık ve bilgisayar konularında açıklamalar içeriyor. İkinci bölümde, bilgisayar donanımları hakkında bilgiler veriliyor. Üçüncü bölümde, yazılım kavramı açıklanıp, yayıncılıkta kullanılan paket yazılımlara ilişkin genel açıklamalarda bulunuluyor. Dördüncü bölüm, basım sektöründeki son teknolojik gelişme olan dijital baskı makinelerini tanıtıyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Computers, the product of scientific and technological research and development, came rapidly into widespread use during the latter half of the 20th century. Initially limited to serving a restricted number of specialist users, computers caused fundamental changes in numerous fields of endeavor as soon as they entered the realm of individual use by the general public. The proliferation of media dependent on digital technology has made the computer indispensable in every field of communication. Computers are now in standard use in the preparation of all publications and broadcasts, whether for print or visual or audio-visual presentation. The print media was the first to become rapidly computerized and, as each phase of preparation for print became digitized, computers fundamentally changed the work processes performed by graphic designers. Today, the graphic design artist is compelled to use computer programs in the preparation of graphic designs. These computer programs are now used to finalize such preprint work stages as layout, composition, color separation and plate orientation and alignment. Printing errors result to a large extent from improper computer procedures performed by the graphic designer and the only way to avoid these errors lies in a thorough knowledge of and the correct use of computer graphics programs. The purpose of this thesis is to present an overview of the whole process of digital technology used in the creation of graphic designs and in its transformation into printed matter. The first part presents the concept of graphic design and includes explanations regarding publications and computers. The second part provides information about computer equipment and ancilliaries. The third part presents the concept of word processing and provides general descriptive information regarding word processing software used in publishing.The fourth part (section) introduces the latest developments in printing technology, the current state of the art computer controlled printing presses.