Genç yetişkinlerde kişilerarası ilişkiler, stresle başa çıkma tarzları ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkiler
The relations among interpersonal relationships, coping styles with stress and psychological resilience in young adults
- Tez No: 753044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Genç yetişkinlerde kişilerarası ilişkiler, stresle başa çıkma tarzları ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkilerin bazı değişkenlere göre incelenmesi bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan 2021-2022 yıllarında eğitimine devam eden ve/veya çalışma hayatında olan 283'ü kadın, 62'si erkek olmak üzere toplam 345 genç yetişkinler oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine ilişkin bilgiler için ''Kişisel Bilgi Formu'', kullandıkları kişilerarası ilişkiyi belirlemek için ''Kişilerarası İlişkiler Ölçeği'', strese yönelik başa çıkma tarzını belirlemek için ''Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği'' ve psikolojik dayanıklılık seviyesini anlamak için ''Kısa Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizi Spss 22.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kişilerarası ilişkiler puanları ile stresle başa çıkma tarzları ve psikolojik dayanıklılık puanlarının demografik değişkenlere göre (eğitim düzeyi, cinsiyet, medeni durum, yaş, kardeş sayısı, aylık gelir, yakın arkadaş sayısı, spor yapma sıklığı, sorun algısı, anne ve babanın eğitim düzeyi) farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Stresle başa çıkma tarzları ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri cinsiyet değişkenine, kardeş sayısına, anne-baba eğitim düzeyine göre bir farklılık oluşturmadığı bulunmuştur. Stresle başa çıkma tarzlarının psikolojik dayanıklılık üzerinde yordayıcı etkisi araştırılmıştır. Psikolojik dayanıklılığın stresle başa çıkma tarzları üzerinde belirleyici olduğu sonucu bulunmuştur. Psikolojik dayanıklılık stresle başa çıkmada etkili yöntemlerle pozitif olarak arttırmaktadır. Psikolojik dayanıklılık ile kişilerarası ilişkilerde (besleyici) de anlamlı pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları ilgili literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationships among interpersonal relationships, coping styles, and psychological resilience in young adults according to some variables. The sample of the study consists of a total of 345 young adults, 283 women and 62 men, living in Turkey, continuing their education and/or working life in 2021-2022. The study benefited from the“Personal Information Form”to obtain data about the demographic characteristics of the people participating in the study, and from“Interpersonal Relationship Scale”to determine the interpersonal relationship they use, and from“Stress Coping Styles”to understand which coping styles they use in case of stress. Furthermore, the“Short Resilience Scale”was used to understand the“Scale”and the level of resilience. The analysis of the data was carried out using the Spss 22.0 software. The study examined whether interpersonal relations scores, styles of coping with stress, and psychological resilience scores differ according to demographic variables (e.g. gender, marital status, education level, age, number of siblings, education level of parents, monthly income, number of close friends, frequency of doing sports, and problem perception). It was found that the styles of coping with stress and the levels of psychological resilience did not differ according to the gender variable, the number of siblings, and the education level of the parents. The predictive effect of coping styles on psychological resilience was investigated. It has been found that psychological resilience is a determinant of the styles of coping with stress. Psychological resilience increases positively with effective methods of coping with stress. Significant positive relationships were also found in psychological resilience and interpersonal relationships (nurturing). The results of the research were discussed in line with the relevant literature.