Profesyonel futbol liglerinde görev alan teknik direktör ve antrenörlerin duygusal zekâları ile zihinsel dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional intelligence and mental toughness levels of technical directors and asistant coaches in professional football league
  1. Tez No: 753113
  2. Yazar: SEMA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BİÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Profesyonel Futbol Liglerinde Görev Alan Teknik Direktör ve Antrenörlerin Duygusal Zekâları İle Zihinsel Dayanıklılık Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Amaç: Yapılan bu çalışmanın amacı, profesyonel futbol liginde görev almış olan antrenörler ve teknik direktörlerin duygusal zekâlarıyla zihinsel dayanıklılık seviyeleri arasındaki ilişkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Türkiye Futbol Federasyonu 2019-2020 sezonu Süper Lig Cemil Usta Sezonu, TFF 1. 2. 3. Liglerinde mücadele eden 144 profesyonel futbol kulübünde görev yapan teknik direktör ve yardımcılarını kapsamaktadır. Araştırmaya 282 antrenör katılmıştır. Çalışmada verilerin toplanması için; araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgiler formu, Tatar ve ark. (2017) tarafından Türkçe' ye uyarlanan“Schutte Duygusal Zeka Testi”ve Seydaoğulları (2018) tarafından geliştirilen“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship Between Emotional Intelligence and Mental Toughness Levels of Football Coaches and Assistant Coaches Working in Professional Football Leagues Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between emotional intelligence and mental toughness levels of coaches and coaches who have worked in the professional football league. Materials and Methods: This research consists of coaches and their assistants working in 144 professional football clubs that are competing in the TFF 2019-2020 season, Süper Lig Cemil Usta Season, TFF 1st, 2nd and 3rd Leagues. 282 trainers participated in this study. In order to collect data related to the study, demographic information developed by the researcher was used by Tatar et al. (2017) adapted into Turkish by“Schutte Emotional Intelligence Test”and“Mental Endurance Scale in Sports”developed by Seydaoğulları (2018). The obtained data were statistically analyzed using the SPSS 25.0 package program.