COVID-19 tanısı alan çocuk hastaların A, D, E vitaminleri ve çinko düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of vitamins A, D, E and zinc levels of child patients diagnosed with COVID-19
  1. Tez No: 753159
  2. Yazar: EZGİ GÜNCE NURAL KIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE SAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: COVID-19 ilk kez 2019 yılının sonunda Çin'de ortaya çıkmış olup kısa sürede pandemi ilan edilmesine neden olmuştur. Vitamin eksiklerinin hastalığın seyrine etki ettiği düşünülmektedir. Çalışmamızda, hastanemize başvuran çocuk hastaların A, D, E vitaminlerine ve çinko düzeyine bakılarak hastalık prognozu ile ilişkisinin tanımlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, kesitsel ve vaka kontrollü olup Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çocuk COVID-19 Servisi, Çocuk Enfeksiyon Polikliniği, Çocuk Hastalıkları Servisi ve Çocuk Polikliniği'nde takip edilen 1-18 yaş arası COVID-19 pozitif ve kontrol grubu arasındaki A, D, E vitaminleri ve eritrosit içi çinko düzeyi incelenmiştir.1-18 yaş olan, son üç ayda aktif D vitamini ve multivitamintakviyesi almamış olan, kanıtlanmış kronik hastalığı olmayan vakalar dahil edildi.Çalışma hastalarımız toplam 204 çocuktan [COVID-19 pozitif 96 ve COVID-19 negatif 94, çocuklarda multisistem inflamatuar sendrom (MIS-C) 14 çocuk] oluşmaktadır. COVID-19 pozitif çocukların %7,3'ü asemptomatik, %67,7'si hafif, %17,7'si orta, %7,3'ü ise ağırdır.
Özet (Çeviri)
Aim: COVID-19 first emerged in China at the end of 2019, leading to the declaration of a pandemic in a short time. Vitamin deficiencies are thought to affect the course of the disease. In our study, it was aimed to evaluate the vitamins A, D, E and zinc levels of the pediatric patients who applied to our hospital and to define their relationship with the prognosis of the disease. Material Methods: Our study is prospective, cross-sectional and case-controlled, vitamin A, D, E and erythrocyte zinc levels were investigated between the COVID-19 positive and control groups between the ages of 1-18, followed in the Pediatrics COVID-19 Service, Pediatric Infection Outpatient Clinic, Pediatrics Service and Pediatric Polyclinic. Cases 1-18 years of age, who did not take active vitamin D and multivitamin supplements in the last three months, without proven chronic disease were included. Our study patients consisted of a total of 204 children [96 COVID-19 positive and 94 negative COVID-19, 14 children with multisystem inflammatory syndrome (MIS-C) in children]. 7.3% of COVID-19 positive children are asymptomatic, 67.7% mild, 17.7% moderate and 7.3% severe.