Yalnızlık, yaşam doyumu ve flört şiddetine yönelik tutumun mutluluğu yordamadaki rolü
The role of loneliness, life satisfaction and attitude towards dating violence in predicting happiness
  1. Tez No: 753158
  2. Yazar: İRFAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin mutluluk düzeylerinde yalnızlık, yaşam doyumu ve flört şiddetine yönelik tutum düzeyi değişkenlerinin yordayıcılık rolünü incelemektir. Ayrıca araştırmada üniversite öğrencilerinin yalnızlık, yaşam doyumu, flört şiddetine yönelik tutum ve mutluluk düzeylerinin cinsiyet ve romantik ilişki durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma betimsel tarama yöntemlerinden biri olan korelasyonel çalışma modeline dayalı bir şekilde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan iki üniversitenin farklı fakülte ve bölümlerinde eğitim öğretim gören ve uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş olan 263'ü kadın ve 121'i erkek olan toplam 384 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla: Kişisel Bilgi Formu, Ucla Yalnızlık Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu, Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği, Flört Şiddeti Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler IBM SPSS 26 ile SPSS AMOS 26 aracılıyla analiz edilmiştir. Yalnızlık, yaşam doyumu ve flört şiddetine yönelik tutum düzeyinin mutluluk düzeyini yordamadaki rolü yapısal eşitlik modeli ile incelenmiştir. Değişkenler açısından cinsiyet ve romantik ilişki durumuna göre anlamlı bir farklılaşmanın olup olmadığını ortaya çıkarmak için bağımsız gruplar t testi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuca göre üniversite öğrencilerinin yaşam doyum düzeyi mutluluk düzeylerinin pozitif yönde bir yordayıcısıdır. Ancak üniversite öğrencilerinin yalnızlık düzeyi ve flört şiddetine yönelik destekleyici olmayan tutum düzeyi, mutluluk düzeyinin bir yordayıcısı değildir. Araştırmada üniversite öğrencilerinin yalnızlık, mutluluk ve yaşam doyumunun alt boyutlarından olan genel yaşam doyumu ve sosyal çevre doyumunun cinsiyete göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Ancak araştırmada yaşam doyumunun bir alt boyutu olan iş doyum düzeyinin cinsiyete göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre kadın öğrencilerin iş doyum düzeyi erkek öğrencilere göre daha yüksek düzeydedir. Ayrıca araştırmada kadınların erkeklere göre flört şiddetine yönelik destekleyici olmayan tutum düzeyinin hem toplam tutum düzeyinde hem de alt boyutlarından (cinsel, ekonomik, fiziksel, duygusal ve genel şiddet) alınan puanlarda daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin flört şiddetine yönelik tutum ve yaşam doyumu alt boyutlarından olan sosyal çevre doyumu ve iş doyumunun romantik ilişki durumuna göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak araştırmada romantik ilişki içerisinde olanların romantik ilişki içerisinde olmayanlara göre mutluluk ve genel yaşam doyum düzeyinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca romantik ilişki içerisinde olmayan üniversite öğrencilerinin romantik ilişki içerisinde olan öğrencilere göre yalnızlık düzeyinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the predictive role of loneliness, life satisfaction and attitude level variables towards dating violence in the happiness levels of university students. In addition, the research also examined whether the loneliness, life satisfaction, attitude towards dating violence and happiness levels of university students differed according to gender and romantic relationship status. The research was conducted based on the correlational study model, which is one of the descriptive screening methods. The study group of the research consists of a total of 384 participants (263 women and 121 men) who are studying in different faculties and departments of two universities in the Southeastern Anatolia Region and the Central Black Sea Region and were selected by convenient sampling method. In order to collect data in the study: Personal Information Form, Ucla Loneliness Scale, Oxford Happiness Scale Short Form, Adult Life Satisfaction Scale, Dating Violence Attitude Scale were used. The data obtained from the participants were analyzed using IBM SPSS 26 and SPSS AMOS 26. The role of loneliness, life satisfaction and attitude towards dating violence in predicting happiness levels was examined with the structural equation model. Independent groups t-test was conducted to find out whether there is a significant difference in terms of variables according to gender and romantic relationship status. According to the results obtained from the research, the life satisfaction level of university students is a positive predictor of their happiness levels. However the level of loneliness and unsupportive attitudes towards dating violence of university students are not a predictor of happiness. It the research, it was determined that university students' general life satisfaction and social environment satisfaction,which are sub-dimension of loneliness,happiness and life satisfaction,did not differ according to gender.However in the research,it was concluded that the level of job satisfaction,which is sub-dimension of life satisfaction,differs according to gender. Accordingly,the job satisfaction level of female students is higher than male students.In addition,it was concluded in the research that the level of non-supportive attitude towards dating violence of women compared to men is higher than both in the total attitude level and in the scores obtained from its sub-dimensions(sexual,economic, physical, emotional and general violence). In addition,it was concluded that university students' attitude towards dating violence and their social environment satisfaction and job satisfaction, which are sub-dimensions of life satisfaction,did not differ according to their romantic relationship status.However, in the research it was concluded that those who are in a romantic relationship have a higher level of happiness and general life satisfaction than those who are not in a romantic relationship.In addition, it was concluded that university students who are not in a romantic relationship have a higher level of loneliness than students who are in a romantic relationship.