Sarkoidoz hastalarında konvansiyonel klinik ve laboratuvar bulgularının hastalık tanı ve aktivitesi yönünden 18FDG PET/BT ve 68 Galyum sitrat PET/BT ile karşılaştırılması
Comparison of conventional clinical and laboratory findings with 18FDG PET/CT and 6 8Galium citrate PET/CT in terms of diagnostic utility and disease activity among sarcoidosis patients
  1. Tez No: 753288
  2. Yazar: BAHAR KUBAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CÜNEYT TETİKKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Chest Diseases, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışma ile sarkoidozun tanı ve aktivitesi için kullanılan geleneksel klinik ve laboratuvar parametrelerin 68Ga sitrat PET/BT ve 18F-FDG PET/BT bulguları ile karşılaştırılmasının yapılması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: 19 tane sadece 68Ga sitrat PET/BT çekimi ve 20 tane hem 68Ga sitrat PET/BT hem 18F-FDG PET/BT çekimi yapılmış hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Vakaların demografik ve klinik bulguları, akciğer grafisi, toraks BT'leri, solunum fonksiyon testleri, laboratuvar sonuçları, bronkoskopik ve akciğer dışı organ biyopsileri, 68Ga sitrat PET/BT ve 18FDG PET/BT çekimi sonuçları retrospektif olarak incelendi. Elde edilen veriler bilgisayar sistemlerine yüklenildi. İstatistiksel yöntemler kullanılarak analiz yapıldı. Bulgular: 68Ga sitrat PET/BT sonucu ile aktif sarkoidoz kabul edilme durumu arasında (p=0,001) ve klinik sarkoidoz kabul edilme arasında (p=0,029), sarkoidoz olasılık durumu arasında (p=0,020) istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Klinik sarkoidoz kabul edilen hastaların 18F-FDG PET/BT ve 68Ga sitrat PET/BT sonuçlarının arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunamadı (p=0,1000). 68Galyum sitrat PET/BT'de aktif sarkoidozu olan hastaların %44,4'ünde extratorasik tutulum saptanmıştır. 68Ga sitrat PET/BT'nin 18F-FDG PET/BT'ye göre maliyet üstünlüğü gösterilmiştir. Sonuç: 68Ga sitrat PET/BT çekiminin sarkoidoz tanı, aktivasyon ve extratorasik tutulumu saptayarak biyopsi bölgelerinin belirlenmesindeki başarısı kanıtlanmıştır. 18F-FDG PET/BT çekimi ile karşılaştırılmasında ise anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the traditional clinical and laboratory parameters used for the diagnosis and activity of sarcoidosis with 68Ga citrate PET/CT and 18F-FDG PET/CT findings. Material and Method: 19 68Ga citrate PET/CT scans and 20 68Ga citrate PET/CT and 18F-FDG PET/CT scans of both patients were included in the study. Demographic features of the cases, clinical findings, chest X-ray, Thorax CT, respiratory function tests, laboratory results, bronchoscopic and extrapulmonary organ biopsies, 68Ga citrate PET/CT and 18F-FDG PET/CT scan results retrospectively. The obtained data were uploaded to computer systems. Analysis was performed using statistical methods. Conclusion: A statistically significant difference was found between 68Ga Citrate PET/CT result and acceptance of active sarcoidosis (p=0.001), acceptance of clinical sarcoidosis (p=0.029), and probability of sarcoidosis (p=0.020). There was no statistically significant difference between the 18F-FDG PET/CT and 68Ga Citrate PET/CT results of patients who were accepted as clinical sarcoidosis (p=0.1000). Extrathoracic involvement was detected in %44,4 of 18 patients with active sarcoidosis in 68Ga citrate PET/CT. The cost advantage of 68Ga Citrate PET/CT has been demonstrated. Results: The success of 68Ga citrate PET/CT has been proven in the diagnosis of sarcoidosis, activation and detection of extrathoracic involvement and determination of biopsy sites. No significant difference was found in the comparison with 18F-FDG PET/CT.