İnsan kaynakları yönetiminde istihdam aracısı kurumların rolü
The role of employment intermediary institutions in human resource management
- Tez No: 753289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsan kaynakları yönetimi (İKY); bir organizasyondaki, işgörenlerin işe alınmasından, eğitilmesine, performansının değerlendirilmesinden çalışanların elde tutulması için sürekli politikalar üretilmesine kadar uzanan konuları ele almaktadır. Günümüzde hem kamu kuruluşları hem de özel sektör kuruluşları, insan kaynaklarına büyük önem vermektedir. İKY politikalarının geliştirilmesinden, bir organizasyon sorumlu olmakla beraber, İKY'nin fonksiyonlarını etki bir şekilde ortaya koyabilmesi için İKY planlanması ve özellikle işletmeye yeni işgörenlerin sağlanması sürecine ve aynı zamanda işletme içi eğitimlerin düzenlenmesi sürecinde istihdam sağlamaya yönelik istihdam aracısı gerek kamu gerek özel sektör ve gerekse dijital alanda faaliyet gösteren kuruluşlar önemli roller oynamaktadır. Bu kapsamda bu çalışmada, insan kaynakları yönetimi sürecinde istihdam aracısı kuruluşların rolü üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human resource management (HRM) deals with issues in an organization ranging from recruiting and training employees, evaluating their performance, to creating continuous policies for employee retention. Today, both public institutions and private sector organizations attach great importance to human resources. Although an organization is responsible for the development of HRM policies, an employment agency for providing employment in the process of planning HRM and especially in the process of providing new employees to the enterprise, as well as in the organization of in-house training, in order for HRM to reveal its functions effectively, both public and private sector and digital Organizations operating in the field play important roles. In this context, this study focuses on the role of employment intermediary institutions in the process of human resources management.