Alkol bağımlılarında GHSR RS2232165 gen polimorfizminin plazma açilli grelin düzeyine etkisi
Effect of GHSR RS2232165 gene polymorphism on plasma acylated ghrelin level in alcohol addicts
- Tez No: 753293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AKYÜZLÜ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZKAN KOTİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarda grelin ve alkol kullanım bozukluğu arasındaki ilişkinin önemi üzerinde durulmaktadır. Nörobiyolojide yeme ve bağımlılık arasında benzer davranışların bulunması üzerine araştırmacılar, bağımlılık ve grelin hormonu arasındaki ilişkiyi araştırmaya başlamıştır. Alkol kullanım bozukluğunda, grelinin rolü yapılan preklinik ve klinik çalışmalarda da belirtilmiştir. Bununla birlikte, grelin ve alkol kullanım bozukluğu arasındaki ilişkinin açıklanabilmesi için daha fazla sayıda çalışmaya gereksinim vardır. Türk toplumunda alkol bağımlılarında GHSR rs2232165 gen polimorfizmi ile alkol kullanım bozukluğu arasındaki ilişkiyi ve bu polimorfizmin plazma açilli grelin düzeylerine etkisini araştıran bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu amaçla, alkol kullanım bozukluğu tanısı alan erkek bireyler (N=50) ile alkol ve/veya herhangi bir madde kullanım bozukluğu olmayan sağlıklı karşılaştırma grubundan (N=50) toplanan venöz kan örneklerinde GHSR rs2232165 gen polimorfizmi Polimeraz Zincir Reaksiyon- Restriksiyon Fragment Uzunluk Polimorfizmi (PCR-RFLP) yöntemi ile analiz edilmiştir. Plazma açilli grelin düzeyi ELISA kiti ile ölçülmüştür. Alkol kullanım bozukluğu olan bireylerin %2'si T aleli taşırken, karşılaştırma grubundaki bireylerin ise %3'ü T aleline sahiptir. Plazma açilli grelin düzeyinin, karşılaştırma grubundaki bireylerde (20,11 pg/ml) AKB grubundaki bireylere (19,87 pg/ml) göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Recent studies have focused on the importance of the relationship between ghrelin and alcohol use disorder. Upon finding similar behaviors between eating and addiction in neurobiology, researchers have started to investigate the relationship between addiction and ghrelin hormone. The role of ghrelin in alcohol use disorder has also been demonstrated in preclinical and clinical studies. However, more studies are needed to explain the relationship between ghrelin and alcohol use disorder. In the Turkish society, there was no study to investigate the relationship between GHSR rs2232165 gene polymorphism and alcohol use disorder and the effect of polymorphism on the levels of plasma acylated grelin. For this purpose, male individuals diagnosed with alcohol use disorder (N=50) and venous blood samples collected from the healthy comparison group (N=50) that does not have alcohol and/or any substance abuse disorder were analyzed by the GHSR rs2232165 gene polymorphism Polimerase Chain Reaction- Restriction Fragment Length Polymorphism (PCR-RFLP) method. Plasma acyl ghrelin level was measured by ELISA kit. While 2% of individuals with alcohol use disorder carry the T allele, 3% of the individuals in the comparison group have the T allele. It was determined that the plasma acyl ghrelin level was higher in the individuals in the comparison group (20.11 pg/ml) than in the individuals in the alcohol use disorder group (19.87 pg/ml). However, there was no statistically significant difference between the two groups (p>0.05).