Beyond sustainability: Design strategies for regenerative architecture based on biomimicry
Sürdürülebilirliğin ötesinde: Rejeneratif mimarlık için biyomimikriye dayalı tasarım stratejileri
  1. Tez No: 753295
  2. Yazar: ABDALILAH ELCARUŞE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
21. yüzyılda Dünya, küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi problemlerle mücadele etmektedir. Bu durumun temel nedenleri, karbondioksit ayak izinin artışı ve doğal kaynakların kontrolsüzce tüketimidir. Ayrıca, yapılı çevre günümüzde en yüksek enerji ve doğal kaynak tüketicisi olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple, çevresel problemleri çözmek için birçok farklı yöntem ve sistem oluşturulmaktadır. Bunların başında da sürdürülebilir yaklaşımlar gelmektedir. Güncel sürdürülebilirlik yaklaşımları, küresel problemleri irdeleyen, sürdürülebilir kalkınma uygulamalarını temel alarak genellikle doğaya verilen zararı azaltmaya ve kaynakları daha verimli kullanarak“nötr”bir sonuca ulaşma hedeflerini gözetir. Sonuç olarak mevcut sürdürülebilirlik yaklaşımları doğanın tahribini sadece hafifletmektedir. Bu nedenle, sürdürülebilirliğin ötesine geçmek için daha pratik bir yaklaşım geliştirilmelidir. Bunların arasında yer alan rejeneratif yaklaşımlarla gerçekleştirilen mimari tasarımların nötral sonuçların ötesinde üretken yapılar doğurduğuna inanmaktadırlar. Böylece rejeneratif mimari, sürdürülebilirliğin ötesine geçmeyi ve doğal kaynakları yenilemeyi amaçlamaktadır. Rejeneratif mimari, yalnızca çevreyi önceki haline döndürmekle kalmaz, aynı zamanda doğayı da yenileyerek çevreye olumlu yönde etki eder. Öte yandan, biyomimetik kavramı doğa ile ilişki kurmayı ve doğayı bir rehber ve akıl hocası olarak almayı amaçlamaktadır. Bu nedenle araştırma, çevresel problemlerin üstesinden gelmek için biyomimetik ve rejeneratif kavramların meseleye nasıl dahil edileceğini irdelemektedir. Bu tez, suya ve enerjiye ilişkin rejeneratif mimarinin yöntemlerinin geliştirilmesini ve binalarda karbondioksit oluşumunun engellenmesini hedefleyen çeşitli biyomimetik unsurları araştıran stratejiler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, biyolojinin sürdürülebilir yapılı bir çevrenin ötesinde tasarım yapmak için bir ilham kaynağı olarak nasıl kullanılabileceğini ortaya çıkarmayı ve detaylandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The world nowadays is facing emerging issues such as global warming and climate change. The main reasons for this phenomenon are the consumption of the earth's resources and the misuse of nature, which led to the rising carbon dioxide footprint and the shortage of natural resources. Moreover, the human-built environment is now considered the highest consumer of energy, fresh water, and natural resources. Therefore, many methods and systems should be acquired to solve these planetary problems. The well-known approach to address this planetary issue centres on applying sustainable development practices and predominantly focuses on reducing damage to nature and striving to achieve a“neutral”outcome by using resources more efficiently. Ultimately, this practice only mitigates the degradation of the living earth. Therefore, a more practical approach must be developed to go beyond sustainability. Researchers in the architectural field believe that regenerative approaches invite the architectural design with natural resources to deliver positive outcomes. Thus, regenerative architecture aims to go beyond sustainability and restore the environment. Regenerative architecture does not solely restore the environment to its previous condition but regenerates nature and positively affects the environment. On the other hand, the biomimicry concept intends to engage with nature and take nature as a guide, measure, and mentor. Hence, the research elaborates on how to incorporate biomimicry and regenerative concepts to tackle environmental degradation. This thesis adopts exploratory mixed methods design and aims to design a conceptual model that investigates various biomimicry aspects that can be adopted to develop a regenerative architecture regarding energy, water and generate no carbon dioxide from the building. Finally, this research expects to reveal and elaborate how biology can contribute as a source of inspiration to design beyond a sustainable built environment.