Diz osteoartriti olan kadınlarda proloterapi tedavisinin etkinliğinin izokinetik olarak değerlendirilmesi
Isokinetic evaluation of the efficiency of prolotherapy treatment in women with KNEE osteoarthritis
- Tez No: 753324
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAYAL GÜLER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada diz osteoartriti (OA) olan kadınlarda dektroz proloterapi enjeksiyonunun ağrı, eklem hareketi, yürüme hızı, fonksiyonellik ve diz çevresi izokinetik kas gücüne etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine diz ağrısı ile başvuran ve diz OA tanısı konan 60 hasta alındı. Dekstroz proloterapi (n:30) grubundaki hastaların diz içine (%25 dekstroz) ve diz çevresine (%15 dekstroz) 2 hafta ara ile 2 enjeksiyon tedavisi uygulandı. Kontrol grubu (n:30) hastaların dizlerine sıcak paket, transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu, ultrason tedavileri dört hafta boyunca 20 seans uygulandı. Hastaların Visual Analog Skala (VAS), Western Ontario McMaster Osteoarthritis Index (WOMAC), diz eklem hareket açıklığı (EHA), izokinetik diz çevresi güçleri, tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. ve 3. ayda değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta da tedavi öncesi ile tedavi sonrası (1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Objective: This study, it was aimed to evaluate the effects of dextrose prolotherapy injection on pain, joint movement, walking speed, functionality, and isokinetic muscle strength around the knee in women with knee osteoarthritis. Methods: Sixty patients diagnosed with knee OA and admitted to Hatay Mustafa Kemal University Hospital Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic with knee pain were included in the study. The patients in the dextrose prolotherapy (n:30) group were treated with 2 injections, 2 weeks apart, into the knee (25% dextrose) and around the knee (15% dextrose). Hot pack, transcutaneous electrical nerve stimulation and ultrasound treatments were applied to the knees of the patients in the control group (n:30) in 20 sessions for four weeks. Visual Analog Scale (VAS), Western Ontario McMaster Osteoarthritis Index (WOMAC), knee joint range of motion (ROM), isokinetic knee circumference strength were evaluated before treatment, at 1 and 3 months after treatment.