Boşanmış bireylerin evli bireylere göre psikolojik dayanıklılık, bağlanma stilleri ve başa çıkma stilleri açısından karşılaştırılması
Comparison of divorced and married individuals in terms of psychological resiliency, attachment styles and coping styles
  1. Tez No: 753344
  2. Yazar: FUNDA KIVRIKOĞLU CONI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Toplumun en küçük yapı taşı aile olarak kabul edilir. Boşanma ise aile birliğini ortadan kaldıran ve toplumun temelini sarsan bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne yazık ki, son yıllarda boşanma hem toplumumuzda hem de dünyada sık karşılaşılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma boşanma travmasının kişilerin üzerindeki etkilerinin anlaşılması ve mevcut literatürdeki boşanmanın etkisine dair eksikliğin giderilmesi amacıyla, çalışmanın hipotezleri doğrultusunda boşanmış ve evli bireylerin bağlanma stilleri, başa çıkma tarzları ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkisinin incelenmesini amaçlamaktadır. Boşanma üzerine yapılan çalışmaların sınırlı olması ve az değişkenli olması bu araştırmanın yapılması gereğini doğurmuştur. Araştırmanın, boşanma travmasının etkilerinin anlaşılmasına katkıda bulunarak boşanmış bireylerin hayat kalitesini arttırmak ve travmaya daha hızlı müdahale edebilmek gibi hususlarda yol gösterici olması amaçlanmıştır. Çalışmanın bulguları incelendiğinde, boşanmış bireylerin evli bireylere göre güvensiz bağlanma stillerine sahip olduğu, başa çıkma stratejilerinden uyuma yönelim olmayanları daha çok kullandığı ve psikolojik dayanıklılığının daha düşük olduğu izlenmiştir. Çalışmaya 200 evli ve 200 boşanmış birey katılmıştır. Bu bireylere demografik bilgi formu, baş etme stratejileri ölçeği, ilişki anketleri ölçeği ve psikolojik dayanıklılık ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada veriler boşanmış ve evli bireylerden anket ile kar topu yöntemi kullanılarak elde edilmiş ve veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Family is the smallest element of the society and the divorce is the fact that ends up the unity of the family and therefore knocks the bottom out of society. Unfortunately, divorce rates are very common both in our society and around the world recently. The aim of this study is to shed light to the affects of divorce trauma and contribute to the area that has only a limited number of researches done with restricted variables. Making the divorce trauma more understandable, the study intended to increase the life quality of the divorced individuals and to intervene the divorce trauma faster. In the study, divorced and married participants were compared according to attachment styles, coping strategies and resiliency due to the hypothesis of the research. The results of the study suggests that divorced participants have more insecure attachment styles, more frequently use non-adaptive coping strategies and show low levels of resiliency when compared to the married participants. There were 200 married and 200 divorced participants in the study. Coping strategies scale, relationship scales questionnaire, resiliency scales were applied to the participants with the demographic information questionnaire. The data collected was gathered through self report questionnaires and statistically analysed with SPSS program.