A molecular study of interleukins IL-15 and IL-10 in infertile women infected with Streptocccus agalactiae in diyala governorate
Diyala vilayetinde Streptococcus agalactiae ile enfekte olan infertil kadınlarda interlökin IL-15 ve IL-10'un moleküler çalışması
- Tez No: 753345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL TARHANE, DR. ÖĞR. ÜYESİ HUDA KHALEEL IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada infertil kadınlarda S. agalactiae 'nın varlığını araştırmak amacı ile 140 (idrar, vajinal akıntı ve Pap smear) örnek alındı. 140 örneğin 60'ını (%42,8) idrar, 45'ini vajinal sekresyon (%32,2) ve 35'ini Pap smear (%25) oluşturdu. S. agalactiae'nin varlığı, kültür, mikroskobik ve biyokimyasal testler kullanılarak ortaya konulmaya çalışıldı. Api20 sistemi ve Vitek2 cihazı kullanılarak yapılan identifikasyon çalışmaları sonucu izolatların türüne göre %92-98 oranında pozitif sonuç ile S. agalactiae'nin izolasyon ve identifikasyonunda bu yöntemlerin çok iyi sonuçlar verdiği gözlemlendi. İnfertil kadınlarda IL-10 ve IL-15 varlığını araştırmak amacı ile kan örneklerinden kromozomal DNA izole edilerek PCR yöntemi kullanıldı. PCR Sonuçları IL-10 geninin gen ekspresyonunda bir tutarsızlık olduğunu gösterdi. IL-10 polimorfizminin genetik yapısındaki ve alellik dağılımlarındaki farklılık, genotip sıklığının agalaktili kadınlarda kısırlığın ortaya çıkması ile ilişkili olabileceği sonucu ile bağdaştırıldı. Başlatıcı IL-15 geni kullanılarak elde edilen PCR ürünlerinin elektroforez sonuçları, IL-15 geninin gen ekspresyonunda bir replikasyon paketi, varyasyon olduğunu da gösterdi.
Özet (Çeviri)
The current study included the detection of S. agalactiae in infertile women, samples were collected by 140 samples (urine, vaginal secretions, and Pap smears), these samples were; urinary 60 (42.8%), vaginal secretions 45 (32.2%), and Pap smears 35 (25%). The bacteria was diagnosed based on culture, microscopic and biochemical tests, in addition, the Api20 system and Vitek2 device were used, and it appeared that these isolates belong to this bacteria, at a rate of 92-98%, according to the type of isolate, and this diagnosis S. agalactiae bacteria is excellent. In addition, the molecular study of the samples was carried out by extracting chromosomal DNA from blood samples taken from sterile women infected with S. agalactiae to detect some genes that included IL-10 and IL-15. The results showed that there is a discrepancy in the gene expression of IL-10 gene. The difference in the genetic makeup and allelic distributions of the IL-10 polymorphism suggests that genotype frequency may be associated with the occurrence of infertility in women with S. agalacticaae. The results of DNA electrophoresis using the initiator IL-15 also showed that there is a replication package, variation in the gene expression of the IL-15 gene.