Covıd-19 salgını öncesinde, sürecinde ve sonrasında okul müdürlerinin sahip olmaları gereken becerilere ilişkin görüşleri
Opinions of school principals on the necessary skills before, during and after Covid-9 pandemic
- Tez No: 753490
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÇINKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Covid-19 salgını öncesinde, sürecinde ve sonrasında okul müdürlerinin sahip olmaları gereken becerilere ilişkin görüşlerini saptamak ve bu becerilerin neler olduğunu ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın verileri görüşme tekniği kullanılarak toplanmış ve araştırmada gömülü teori deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Mamak ve Yenimahalle ilçelerinde bulunan kamu okullarında, farklı kademelerde görev yapan 15 okul müdürü oluşturmaktadır. Covid-19 salgını öncesinde, sürecinde ve sonrasında okul müdürlerinin gerekli becerilere ilişkin görüşlerini öğrenebilmek adına yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve veri toplama sürecinde uygulanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, üç ana tema etrafında toplanarak gruplandırılmıştır. Bu temalar COVID-19 salgını öncesinde etkili ve başarılı bir okul müdürü olabilmek için gereken beceriler; COVID-19 salgını sürecinde etkili ve başarılı bir okul müdürü olabilmek için gereken beceriler; COVID-19 salgını sonrasında gelecekte etkili ve başarılı bir okul müdürü olabilmek için gereken becerilerdir. Elde edilen bulgulara göre Covid-19 salgını öncesinde etkili ve başarılı bir okul müdürü olabilmek için gereken becerilere ilişkin görüşleri iletişim becerileri, liderlik ve vizyon etrafında toplanmıştır. Covid-19 salgını sürecinde ise dijital okuryazarlık, ekip çalışması, kriz yönetimi, planlama becerisi ve iletişim becerileri ön plana çıkmıştır. Covid-19 salgını sonrasında etkili ve başarılı bir okul müdürü olabilmek için dijital okuryazarlık, adaptasyon, iletişim becerileri, vizyon ve kriz yönetimi becerileri ön plana çıkmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere dayanarak, okul müdürlerinin beklenmedik kriz durumları ile etkili olarak mücadele edebilmeleri ve gerekli mesleki bilgi ve becerilere sahip olmaları için bu konuda mesleki gelişim programlarının düzenlenmesi ve katılmalarının sağlanması önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to detect the opinions of the school principals on the necessary skills before, during and after Covid-19 pandemic and to reveal these skills. As one of the qualitative research methods, one on one interview with the school principals was preferred to collect the data for the study and the analysis of the data took on a grounded theory study. The participants of this study included fifteen school leaders from the central districts Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Mamak and Yenimahalle in Ankara. Semi-structured interview protocol was prepared and applied in this study to find out the opinions of the school leaders on the necessary skills before, during and after Covid-19 pandemic. Data collected from the school principals were examined by using the content analysis method. The findings of the study were grouped as three main themes. These themes are necessary skills to be an effective and successful school principal before COVID-19 pandemic; necessary skills to be an effective and successful school principal during COVID-19 pandemic; necessary skills to be an effective and successful school principal after COVID-19 pandemic. Depending on the findings, necessary skills to be an effective and successful school principal before Covid-19 pandemic are communication skills, leadership and vision. During the pandemic, these skills've become digital literacy, teamwork, crisis management, planning skills and communication skills. The necessary skills to be an effective and successful school principal after Covid-19 pandemic are digital literacy, adaptation, communication, vision and crisis management skills. Depending on the findings of the study, providing the school principals with professional development programs and encouraging the principals to attend these activities will be crucial for them to cope with the possible crisis in the future.