Investigation of thermal response of 1940-nm Tm: Fiber laser on ex vivo ovine spleen tissue with real time temperature measurements
1940-nm Tm: Fiber laserin ex vivo koyun dalak dokusu üzerindeki termal tepkisinin gerçek zamanlı sıcaklık ölçümleri ile araştırılması
- Tez No: 753499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TUNÇ ÇAMLIBEL, PROF. DR. MURAT GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
1940-nm Tm:fiber laser, on yıldan fazla bir süredir; buharlaştırma ve koagülasyon etkileri nedeniyle yumuşak doku ameliyatlarında araştırılmaktadır. Bu laser, yumuşak dokuların ana içeriği olan su molekülleri tarafından yüksek oranda emilir; bu özellik, 1940-nm Tm:fiber laserin, hedef yumuşak dokuyu kesmek için bir bıçak aracı olarak kullanılmasını sağlar. Ancak laser uygulamaları esnasında çevre dokulara verilen termal hasar bu laserin klinik kullanımını sınırlayabilmektedir.Bu çalışma, 1940-nm Tm:fiber laser uygulanan koyun dalak dokusunun termal tepkisini değerlendirmek için yapıldı. Çalışma esnasında, laser ışıması sırasında çevre dokuya verilen termal hasarı en aza indirecek bir strateji geliştirmek ve olası termal yan etkilerden kurtulmak için dokudaki sıcaklık değişimi ısılçift ile gözlemlendi. Isılçift, uygulama bölgesinden 1 mm uzağa ve dokunun 0.5 mm içine yerleştirildi. Optimum laser parametrelerini belirlemek ve bu laseri klinik kullanıma önermek için farklı laser güçleri ve uygulama süreleri değerlendirildi. Dalak dokusunun laser uygulanan bölgeleri, uygulamadan hemen sonra histolojik inceleme için hazırlandı. Termal olarak hasar görmüş alanları ölçmek için, dalak kesitleri hematoksilen-eozin ile boyandı. Farklı laser parametreleri için sıcaklık değişimleri ile termal olarak zarar görmüş alanlar arasındaki ilişkiler belirlendi. Sonuçlar, sıcaklık değişim hızları ile termal olarak zarar görmüş alanlar arasında pozitif korelasyonlar olduğunu ortaya çıkardı. Ancak; laser uygulama süresinin değiştirilmesi, termal olarak hasar görmüş alan üzerinde zayıf ila orta derecede bir etkiye sahipken, laser gücünün bu alanda etkisinin daha önemli olduğu yönünde bulgular elde edildi
Özet (Çeviri)
For more than ten years, 1940-nm Tm:fiber laser has been under investigation in soft tissue surgeries in virtue of its vaporization and coagulation abilities. This laser is highly absorbed by water molecules, which are the main content of the soft tissues; such a feature enables the 1940-nm Tm:fiber laser to be used as a knife tool to ablate the target soft tissue. However, thermal damage to the surrounding tissues can limit the clinical usage of this laser. This study was conducted to evaluate the thermal response of ovine spleen tissue induced by 1940-nm Tm:fiber laser. In order to develop a strategy to minimize the thermal damage to nearby tissues and to get rid of any possible thermal side effects, T-type thermocouple was used. The thermocouple was placed 1 mm away from the laser exposure site and inserted for 0.5 mm inside the tissue. Different laser powers and exposure times have been used in order to specify the optimal laser parameters to propose this laser for clinical use. Laser exposure sites of the spleen tissue have been immediately prepared for histological examination. Spleen sections were stained with hematoxylin-eosin to measure the thermally damaged area. The relations between temperature changes, and thermally damaged areas have been determined for different laser parameters. Results revealed positive correlations between the rates of temperature change and thermally damaged areas. However, the effect of the laser power was significant, while changing the exposure time has a weak to moderate effect on the thermally damaged area