Menopozal durumun antropometrik ölçümler ve beslenme durumu üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of menoposal status on anthropometricmeasurements and nutritional status
  1. Tez No: 753498
  2. Yazar: SELENAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEVİM, PROF. ZÜLEYHA ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Menopoz, kadınlarda adet dönemlerinin kalıcı olarak sonlandığı, belirgin hormonal değişikliklerin başladığı ve doğurganlığın yitirildiği dönem olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmada menopoz döneminin yol açabileceği besin tüketimi ve vücut kompozisyonu değişimleri ile menopoz belirtileri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma herhangi bir hastalığı olmayan 66 menopoz dönemindeki kadın ile yürütülmüştür. Sosyodemografik bilgiler, antropometrik ölçümler, Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MRS) ve 3 günlük besin tüketim kaydı (BTK) aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmada değerlendirilen katılımcıların yaş ortalaması 51,76±4,60 yıl ve MRS toplam skor ortalamalarının 22,32±10,18 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Menopause defines the period in which women's menstrual periods cease permanently, significant hormonal changes begin, and fertility is lost. In this study, the relationship between food consumption and body composition changes that may be caused by the menopause period and menopausal symptoms was investigated. In this study, 66 healty menopousal women were assessed using sociodemographic questionnaireform, anthropometric measurements, The Menopausal Rating Scale (MRS)and 3-day food consumption records. The mean age of the participants evaluated in the study was 51.76±4.60 years, and the mean MRS total score was 22.32±10.18. It was found that the averages of BMI, waist circumference, hip circumference and neck circumference of women with high menopausal severity were significantly higher than the averages of participants with normal menopausal severity. In the study, it was found dietary intake of saturated and unsaturated fats was positively associated with somatic complaints of menopausal women, the amount of protein consumption in menopausal women was significantly and negatively associated with somatic symptoms, and the amount of energy intake was positively associated with somatic complaints. As a result of this research, it was thought that the management of somatic and psychological complaints may be beneficial in providing a healthy and balanced diet in menopausal women.