Technical, economic, and environmental assessment of hydrogen production using solar-wind hybrid system, a case study in Lebanon
- Tez No: 753543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM FIRTINA ERTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin amacı, belirli lokasyonlardaki hibrit rüzgar-güneş enerjisi sistemlerinin Lübnan'da günde 24 saat elektriğe ulaşma ve fazlalığı kullanım veya satış için hidrojen gazı üretiminde kullanma yeteneğini incelemektir. Seçilen üç konum, Lübnan'daki iklimsel rüzgar ve güneş potansiyellerine sahiptir. Her lokasyonda, HOMER Pro yazılımı kullanılarak, rüzgar türbinlerinden başlayarak, güneş PV ile birleştirilmesine ve son olarak tüm adımlar arasında enerji depolamak için piller kullanılarak bir elektrolizör, hidrojen tankı ve yakıt hücrelerinin eklenmesiyle sona erdirilmesine kadar farklı simülasyonlar test edildi. En uygun maliyetli konfigürasyonları belirlemek için simülasyonlar ve optimizasyonlar yapılır. Sonuçlar, kazanan tüm hibrit sistemlerin EDL tesisleri ve dizel jeneratörlerle entegrasyonunun ancak tüm ülkenin yük talebinin karşılanmasına yol açabileceğini ve sistemlere yakıt pili eklenmesinin maliyet dışında herhangi bir fark yaratmayacağını gösteriyor. EDL tesislerinin ve dizel jeneratörlerin tam kapasitelerinde kullanılması 2,0914 $/kWh LCOE ile sonuçlanırken, hibrit sistemlerin LCOE'si her tesis arasında ortalama 0,5958 $/kWh ile değişiyordu. Toplam sistem, Lübnan toplumu için sürekli elektriğe ek olarak yılda 973.807 kg hidrojen üretecek.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to study the ability of hybrid wind-solar energy systems at specified locations in achieving 24 hours per day of electricity in Lebanon and using the excess in producing hydrogen gas for usage or sale. The three selected locations have the climatic wind and solar potentials among Lebanon. At each location different simulations were tested using HOMER Pro software, starting from wind turbines, to combining them with solar PV, and finally ending it with adding an electrolyzer, hydrogen tank and fuel cells with using batteries for energy storage among all the steps. Simulations and optimizations are done to identify the most cost effective configurations. The results show that the integration of all the winning hybrid systems with EDL facilities and diesel generators can only lead to fullfilling the load demand of the whole country, and adding fuel cells to the systems won't make any difference except in the cost. Using EDL facilities and diesel generators at their full capacities resulted in LCOE of $2.0914/kWh while that of the hybrid systems varied between each site with an average of $0.5958/kWh. The total system will produce 973,807 kg of hydrogen per year in addition to continuous electricity for the Lebanese society.