Poliolefin matrisli e-camı takviyeli prepreglerin karakterizasyonu ve havacılık endüstrisinde kullanımının değerlendirilmesi
Characterization of polyolefin matrix e-glass reinforced prepregs and evaluation of usage in aviation industry
- Tez No: 753645
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde giderek gelişen teknoloji ile üretim yapılırken tasarımlardaki en önemli parametreler hafiflik ve maliyet olmaya başlamıştır. Yapılan tasarımlardan beklenti ürünlerin yüksek dayanıma sahip olurken aynı zamanda hafif olması ve daha az maliyetle üretilmesi yönündedir. Ele alınan konu uçaklarda kullanılan kompozit malzemelerin oranının arttırılarak, termoplastik (polipropilen) matris kullanılarak ağırlıkta tasarruf sağlanırken havacılık endüstrisinde kullanılan diğer termoplastiklere maliyeti az bir alternatif oluşturulması amaçlamıştır. Bu nedenle polipropilen matrisli prepregler çeşitli yöntemler kullanılarak birleştirilmiş, karakterizasyon deneylerine tabi tutulmuş ve havacılıkta yaygın olarak kullanılan diğer termoplastik malzemeler ile karşılaştırılarak havacılık uygulamalarında kullanılabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, while production is being made with the ever-developing technology, the most important parameters in the designs have started to be lightness and cost. The expectation from the designs made is that the products have high strength, while at the same time they are lightweight and produced at less cost. The subject discussed is to increase the proportion of composite materials used in aircraft and to save weight by using thermoplastic (polypropylene) matrix, while creating a cost-effective alternative to other thermoplastics used in the aviation industry. For this reason, polypropylene matrix prepregs were combined using various methods, subjected to characterization experiments and compared with other thermoplastic materials commonly used in aviation industry, their usability in aviation applications was evaluated.