Afin uzayda eğriler üzerine
On curves in affine space
  1. Tez No: 753646
  2. Yazar: DAVUT KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZTÜRK, DOÇ. DR. ESRA BETÜL KOÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasında, α:I→R^2 düzlem eğrisinin bükülme noktası olmadığında, α eğrisi için afin yay uzunluğu parametresi olarak adlandırılan benzersiz parametrenin tanımı verilmiştir. Afin yay uzunluğu parametresi kullanılarak, α eğrisinin bir afin teğet vektörü ve bir afin normal vektörü elde edilmiştir. Bu vektörlerin türevleri alınarak α eğrisinin değişmezi olan eğriliği elde edilmiştir. Afin uzaklık fonksiyonlarının bir ailesi tanımı verilmiştir. Öklid teorisine tamamen benzer sonuçlar elde edildiği gösterilmiştir. Ayrıca, düzlem eğrisi durumu ve Öklid uzay eğrisi teorisine benzer şekilde ilerleyerek α:I→R^3 uzay eğrileri için afin yay uzunluğu parametresi, afin eğriliklerini ve afin çatısı verilmiştir. Afin uzaklık fonksiyonlarının ailesi de tanımlanmıştır. Daha sonra, sabit afin eğrilikli afin uzay eğrisi ile Bertrand eğrilirinin karakterizasyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the definition of the unique parameter called the affine arc length parameter is given for the α curve when the plane curve α:I→R^2 has no inflection point. Using the affine arc length parameter, an affine tangent vector and an affine normal vector of the α curve are obtained. By taking the derivatives of these vectors, the invariant curvature of the α curve is obtained. A definition of a family of affine distance functions is given. It has been shown that results completely similar to the Euclidean theory are obtained. In addition, affine arc length parameter, affine curvatures and affine framework are given for α:I→R^3 space curves, proceeding similarly to plane curve case and Euclidean space curve theory. A family of affine distance functions has also been defined. Then, the characterizations of the affine space curve with constant affine curvature and Bertrand curves were investigated.