Türkiye'de doğal olarak yetişen bazı endemik Peucedanum L. (apiaceae) türleri üzerinde farmasötik botanik yönünden araştırmalar
Studies on some endemic peucedanum L. (apiaceae) species native to Turkey from the view of pharmaceutical botany
  1. Tez No: 753721
  2. Yazar: SERAP ARABACI ANUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA SİBEL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmanın amacı; Türkiye'de doğal olarak yetişen bazı endemik Peucedanum L. türlerinin (P. chryseum, P. graminifolium, P. ozhatayiorum, P. palimbioides) toprak üstü kısımları, kök ve meyvelerinin kimyasal içerikleri ile aktivite yönünden incelenerek, türlerin anatomik ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesidir. Türlerden hazırlanan ekstreler ana etken madde grupları açısından değerlendirilmiştir. Türlerin total fenol ve flavonoit içerikleri ile uçucu yağ majör bileşenleri incelenmiştir. Fraksiyonların antimikrobiyal etkisi, DPPH radikal süpürücü etkisi ve erektil disfonksiyon üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Toprak üstü kısımların antioksidan etkisi daha yüksek bulunmuşken, kök ekstrelerinin erektil disfonksiyon aktivitesi daha yüksek gözlenmiştir. n-hekzan, etil asetat ve diklorometan fraksiyonları daha yüksek antimikrobiyal aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the anatomical and morphological features of some endemic Peucedanum L. species (P. chryseum, P. graminifolium, P. ozhatayiorum, P. palimbioides) growning naturally in Turkey, by examining the chemical contents and activity of their roots and fruits. Extracts prepared from the species were evaluated in terms of main active ingredient groups. Total phenol and flavonoid contents of the species and the major components of the essential oil were investigated. Antimicrobial activity DPPH radical scavenging activities of the fractions and their effects on erectile dysfunction were examined. While the antioxidant effect of the aerial parts was found to be higher, effects of the root extracts on erectile dysfunction was observed to be higher. n-Hexane, ethylacetate and dichloromethane fractions showed higher antimicrobial activity.