دور تكنولوجيا الاتصالات في تسويق الخدمات التعليمية لدى الطلاب الدوليين في الجامعات التركية
Türk üniversitelerindeki uluslararası öğrencilere eğitim hizmetlerinin pazarlanmasında telekomünikasyon teknolojisinin rolü / The role of telecommunications technology in marketing educational services to international students at Turkish universities
- Tez No: 753722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ WISSAM ALDIEN ALOKLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Eğitim hizmetlerinin pazarlanması، bilişsel ihtiyaçlar olarak kabul edilen ihtiyaç ve istekleri karşılamaya çalışan bir süreç ve faaliyettir Üniversitelerin ve eğitim kurumlarının öğrencilere، mezunlara ve öğretim üyelerine sunduğu bilimsel ve ahlaki değerler Çalışma، modern iletişim teknolojisinin Türk üniversitelerindeki uluslararası öğrencilere yönelik eğitim hizmet pazarlamasındaki rolünü ve üniversite web sitelerinin، üniversiteye kabul kurumlarının ve sosyal medya platformlarının etkisini ve eğitim hizmet pazarlamasında oynadığı rolü ve uluslararası öğrencileri cezbetme üzerindeki etkisini açıklamaktadır. Bilimsel bir çerçeve ve Entelektüel çerçeveleri tanımlayın ve bu aktivitenin genel kavramlarını netleştirin. Uygulamalı çalışma ve araştırma için belirlenen ankette 301 katılımcı olan Türk üniversitelerindeki yabancı öğrencilerden oluşan bir örneklem hedeflenerek veri toplama ve verilerin istatistiksel teknikler ve yöntemlerle analiz edilmesinden sonra araştırmanın sorularını ve hipotezlerini cevaplamak için geliştirilen Sosyal medya platformlarının ve web sitelerinin yabancı öğrencileri çekmede ve yükseköğretim hizmetlerini Türkiye'de pazarlamada oynadığı rol gibi، çalışma، hipotezlerin geçerliliğini kanıtlayan ve sosyal medya platformlarının ve web sitelerinin Türkiye'deki önemli rolü gösteren bir dizi sonuca ulaştı. iletişim، bilgi alışverişi، promosyon ve reklam süreci ve bunların pazarlama faaliyeti üzerindeki etkileri ve hizmet sağlama yol ve mekanizmalarında eğitim kurumları arasındaki rekabeti artırma.
Özet (Çeviri)
Marketing educational services is a process and activity that works to meet the needs and desires of cognitive and scientific needs and moral values offered by universities and educational institutions to students، graduates and faculty members. The study illustrates the role of modern communication technology in marketing educational service to international students at Turkish universities and the impact of the websites of universities، university admissions institutions and social media platforms and their role in the marketing of the educational service، its impact on attracting international students through a scientific framework، identifying intellectual frameworks and clarifying the general concepts of this activity. Through applied study and data collection by targeting a sample of foreign students at Turkish universities and reached 301 participants in the questionnaire dedicated to the study and after analyzing data through statistical techniques and methods to answer the study's questions and hypotheses developed، Such as the role played by social media platforms and websites in attracting foreign students and marketing higher education services in Turkey The study found a set of findings that validate hypotheses and demonstrate the important role played by social media platforms and websites in the process of communication، sharing information، promoting and advertising and their effects on marketing activity and increasing competition among educational institutions in the ways and mechanisms of service delivery.