An analysis of the inter-planetary file system
- Tez No: 753736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE GELAL SOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Merkezi olmayan sosyal uygulamaları hayata geçirmek için gizlilik ve ölçeklenebilirlik gibi birçok gereksinime ihtiyacımız var, ancak merkezi sunucular tarafından garanti edilmeyen verilerin kullanılabilirliği. Günümüzde IPFS, merkezi olmayan uygulamalara, özellikle son zamanlarda katlanarak artan blok zinciri tabanlı uygulamalara destek olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ankette, IPFS'nin kökenlerine, nasıl uygulandığına ve nasıl çalıştığına ışık tuttuk ve veri depolama ve paylaşma konusundaki yüksek esnekliğini, benzersiz karmalarla nasıl organize edildiğini ve listelerde (DHT) nasıl dağıtıldığını ve nasıl yapıldığını gösterdik. yinelenen hash'i önleyin. IPFS'yi ayırt eden (bir sunucuya bağlanmamak, içeriğe erişim hızı) dahil olmak üzere birkaç şey bulduk IPFS'nin bağlı olduğu iki sistem arasında (içerik adresi) büyük bir fark vardır, geleneksel iken benzersiz kimliği bilerek içeriği talep ederiz. (Location address), içeriği belirli konumu aracılığıyla bulmaya çalışıyoruz.İndirme hızı, Düşük depolama maliyeti, Koruma, Veri kararlılığı dahil olmak üzere IPFS'nin avantajlarını da gösterdik ve her biri ayrıntılı olarak açıklığa kavuşturuldu. .
Özet (Çeviri)
To implement decentralized social applications, we need many requirements, such as privacy and scalability, but the availability of data, which is not guaranteed by central servers. Nowadays IPFS is widely used as a support for decentralized applications, especially block chain-based which is increasing exponentially recently. In this survey, we shed light on the origins of IPFS, how it was implemented and how it works, and showed its high flexibility in storing and sharing data, how it is organized with unique hashes and distributed in lists (DHT) and how to prevent duplicate hashing. We found several things that distinguish IPFS, including (not linking to a server, speed of access to content There is a major difference between the two systems where IPFS depends on (content address), we request the content by knowing the unique ID while conventional systems depend on (Location address), we try to find the content through its specific location. We also showed the advantages of IPFS, including (Download speed, Low storage cost, Protection, Data stability), and each of them was clarified in detail .