A new complex integral transformation and its applications
Yeni bir kompleks integral dönüşümü ve uygulamaları
- Tez No: 753752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMAD A. KUFFI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde diferansiyel denklemler ve integral dönüşümleri içeren bir literatür taraması ele alınmıştır. İkinci bölüm, çalışma için sağlam bir arka plan oluşturmak için gereken temel tanımları ve esasları sunar. Üçüncü bölüm, önerilen“Karmaşık (Emad-Faruk-Ghaith) EFG”integral dönüşümünün temel tanımını içermektedir. Adi ve kısmi diferansiyel denklemlerin pratik uygulamalarla çözümünde kullanılacak dönüşümün uygulanabilirliği sırasıyla dördüncü ve beşinci bölümlerde gösterilmiştir. Altıncı bölümde, Bessel fonksiyonlarının çözümünde karmaşık EFG dönüşümünün kullanımı pratik örneklerle gösterilmiştir. Son olarak, yedinci bölüm, sonuçlandırılan çalışma hakkındaki tartışmaları ve sonuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven sections. A literature review, including differential equations and integral transforms, has been discussed in the first section. The second section presents the basic definitions and fundamentals required to build a solid background for the work. The third section includes the basic definition of the proposed“Complex (Emad-Faruk-Ghaith) EFG”integral transform. The applicability of the transform to be utilized in solving ordinary and partial differential equations with practical applications is demonstrated in sections four and five, respectively. In section six, the usage of the complex EFG transform in solving Bessel's functions is represented through practical examples. Finally, section seven presents the discussions and conclusions about the concluded work.