Some results related to fixed point theorems in intuitionistic fuzzy soft normed spaces
Sezgisel bulanık esnek normlu uzaylarda sabit nokta teoremleri ile ilgili bazı sonuçlar
- Tez No: 753751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYED ELEİWİS HASHOOSH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1, tezin motivasyonu, katkıları ve literatür taraması hakkında bilgi verir. Bölüm 2, bulanık kümeler, sezgisel bulanık kümeler, esnek kümeler, bulanık esnek kümeler, sezgisel bulanık esnek kümeler, bulanık ve sezgisel bulanık normlu uzaylar, b-metrik ve bulanık b-metrik uzaylar ile ilgili temel kavramları ve özellikleri hatırlatır. Bölüm 3, sezgisel bulanık esnek b-dikdörtgen normlu uzayların işlemlerini ve bazı özelliklerini sunar. 4. bölümde, q-büzülme dönüşümü, t-düzgün sürekli dönüşüm tanımlanır ve sezgisel bulanık esnek normlu uzayda sabit nokta teoremleri elde edilir. Ayrıca, (β, γ)- tekdüze yerel daraltıcı dönüşüm ve β-zincirlenebilir sezgisel bulanık esnek normlu uzay tanıtılmıştır. Ayrıca, IFSNS – daralma eşlemesi tanıtılmış ve sezgisel bulanık esnek normlu uzayda sabit nokta teoremleri kanıtlanmıştır. Son olarak, 5. bölüm, sonuçlandırılan çalışma hakkındaki tartışmaları ve sonuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five sections. Section 1 gives information about the motivation, contributions and literature review of the thesis. Section 2 recalls the basic concepts and properties related to fuzzy sets, intuitionistic fuzzy sets and soft sets, fuzzy soft sets, intuitionistic fuzzy soft sets, fuzzy and intuitionistic fuzzy normed spaces, b-metric and b-normed spaces. Section 3 presents operations of intuitionistic fuzzy soft b-rectangular normed spaces and some of their properties. In section 4, q-contractive mapping, t- uniformly continuous mapping are defined and fixed-point theorems in intuitionistic fuzzy soft normed space (IFSNS) are obtained. Also, (β, γ)- uniformly locally contractive mapping and β-chainable intuitionistic fuzzy soft normed space are introduced. Moreover, IFSNS –contraction mapping is introduced and proved fixed point theorems in intuitionistic fuzzy soft normed space. Finally, section 5 presents the discussions and conclusions about the concluded work.