İdrar yolu enfeksiyonlarında heparin bağlayıcı protein ve nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalinin tanıdaki yeri
The role of heparin binding protein and neutrophil gelatinase associated lipocalin in urinary tract infections diagnosis
  1. Tez No: 753794
  2. Yazar: SABİHA IŞIK ŞAHİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), çocuklarda en sık görülen enfeksiyonlardan biridir ve belirsiz bulgularla seyredebilir. Enfeksiyonun lokalizasyonu tedavi ve prognoz açısından önemlidir. İYE çocukluktan erişkinliğe taşınan, morbiditesi yüksek ve tekrarlama eğiliminde olan, kronik böbrek hastalığına gidişi önlenebilir bir hastalıktır. Çalışmamızda amaç İYE'de aşırı konulan tanıların engellenmesi, hızlı ve doğru bir şekilde tanı konulması, İYE tanısının daha erken konulabilmesi için yeni parametrelerin geliştirilebilmesidir. Etik kurul onayı sonrası hastanemize başvuran, 3 ay – 5 yaş arası, idrar yolu enfeksiyonu semptomları olan 55 hasta ile İYE semptomu olmayan 25 hasta kontrol grubunun idrar kültürü, beyaz küre sayısı, nötrofil sayısı, C Reaktif Protein, prokalsitonin, piyüri, lökosit esteraz, üre, kreatin değerleriyle üriner Heparin Bağlayıcı Protein (HBP) ve üriner Nötrofil Jelatinaz İlişkili Lipokalin (NGAL) parametleri karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda hasta grubunda üriner NGAL ve HBP değerleri kontrol grubuna göre daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infection (UTI) is one of the most common infections in children and may progress with ambiguous findings. Localization of infection is important for treatment and prognosis. UTI is a disease that is carried from childhood to adulthood, has high morbidity and tends to recur, and its progression to chronic kidney disease is preventable. The aim of our study is to prevent unnecessary diagnoses in UTI, to diagnose quickly and accurately, and to develop new parameters to diagnose UTI earlier. After ethics committee approval, urine culture, white blood cell count, neutrophil count, C Reactive Protein, procalcitonin, pyuria, leukocyte esterase, urea, creatinine values, urinary Heparin Binding Protein (HBP) and urinary Neutrophil Gelatinase Associated Lipocalin (NGAL) parameters that between 55 patients with urinary tract infection symptoms and 25 patients without UTI symptoms who between the ages of 3 months and 5 years who applied to our hospital, were compared. In our study, urinary NGAL and HBP values ​​were found to be higher in the patient group than in the control group. NGAL level was significantly higher than the control group (151.77 ng/ml vs.