Sanatsal tasarım nesnesi olarak şeker hamuru ile heykelde soyut ifade arayışı
Looking for abstract expression in sculpture with sugar coast as an artistic design object
- Tez No: 753798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN KÜÇÜKTEPEPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Soyutlama eğilimi, 19.yy sonu ve 20.yy'nin başlarından itibaren yaşam alanlarındaki tüm değişim dönüşümlere paralel olarak sanatsal alanlarda da kendisini göstermiştir. Dolayısıyla 20.yy 'a kadar süre gelen gelenekselci/klasik yaklaşımlar ve anlayışlar kırılmıştır. Öyle ki, üslup olarak soyut ve soyutlamalara, kavramsal olguların hızla yayıldığı ve kullanılmaya başlandığı bir dönem olduğu söylenebilir. Bu dönüşüm esnasında sanat, sanat eseri ve sanatçı gibi olguların kavramsal düzeyde tartışıldığı yeni tanımlara erişilmiştir. 1911 yılı, Wassily Kandinsky ile birlikte soyut sanat yolculuğunun başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Kandinsky'nin, sanatta tinselliğin yolunu açan çığır açıcı önerileri, bir yüzyıl boyunca yankılanmıştır. Kandinsky sonrası sanatta artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ilan eden modern ve postmodern akımlarla soyut sanat yerleşik hale gelmiştir, denilebilir. Dolayısıyla çağlar boyunca sanatın içinde varlığını bir biçimde gösteren soyutlama eğilimi, yirminci yüzyılda modernden postmoderne, çağdaş insanın dünyayı anlama ve ifade etmede rol oynayan baskın sanat yapma biçimine dönüşmüştür. Bu tez çalışması, soyutlamanın yerleşik hale gelmesinde rol oynayan çağdaş sanat akımları okumalarından hareketle, sanatsal bir tasarım nesnesi olarak şeker hamuru ile heykelde soyut ifade arayışı gerçekleştirme amacı ile hazırlanmıştır. Bu bağlamla oluşturulan tez içeriğinin birinci bölümünde tasarım kavramı etraflıca incelenmiş; tasarımın tanımı, içeriği ve ögeleri alt başlıklarla ele alınmıştır. İkinci bölümde soyut sanat kavramı etraflıca incelenmiş; soyut sanatın tanımı ve içeriği yapılarak, soyut sanat bağlamına giren modern sanat akımları ve bu akımların önde gelen temsilcileri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, heykelde alternatif materyal kullanımıyla soyutlama konusu ele alınmış; özellikle 1990 sonrasında sanatta yeni malzeme kullanımı ile soyutlama eğilimi sergileyen başlıca sanatçılar ve ikonik çalışmaları/eserleri incelemeye dâhil edilmiştir. Üçüncü bölümün devamında“şeker hamuru”adı verilen bozulabilir organik malzemenin sunumu yapılarak, bu malzemenin üretimi, kullanımı, saklama koşulları ve modellemesi için gerekli aparatların açıklamalarına yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise, şeker hamurunun sanatsal bir tasarım nesnesi olarak kullanımı yoluyla, heykelde soyut ifade arayışlarını içeren ve bu tez için tasarlanan özgün kompozisyonlara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde de, tezin konusu ve bağlamına atıfla, yapılan işler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
From prehistory to post-writing civilizations, the tendency to abstraction has emerged in many cultures in the history of art. During this transformation, new definitions have been reached in which concepts such as art, artwork, and artist are discussed at the conceptual level. The year 1911 has been accepted as the beginning of his abstract art journey with Wassily Kandinsky. Kandinsky's groundbreaking suggestions that paved the way for spirituality in art resonated for a century. Abstract art has become established with the modern and postmodern movements declaring that nothing will be the same as before in art after Kandinsky. Therefore, the tendency of abstraction, which has shown its existence in art throughout the ages, in the twentieth century and has turned into the dominant form of art that plays a role in understanding and expressing the world, from modern to postmodern. This thesis study has been prepared with the aim of realizing the search for abstract expression in sculpture with sugar paste as an artistic design object, based on the readings of contemporary art movements that play a role in the establishment of abstraction. In the first part of the thesis content created with this context, the concept of design was examined in detail; The definition, content, and elements of the design are discussed with subheadings. In the second part, the concept of abstract art is examined in detail; By making the definition and content of abstract art, modern art movements that fall into the context of abstract art and the leading representatives of these movements are examined. In the third chapter, the subject of abstraction is discussed with the use of alternative materials in sculpture; Especially after 1990, the main artists and their iconic works that showed a tendency to abstraction with the use of new materials in art were included in the analysis. In the continuation of the third chapter, the perishable organic material called“sugar paste”is presented, and the explanations of the apparatus required for the production, use, storage conditions, and modeling of this material are given. In the fourth and last chapter, the original compositions designed for this thesis, which include the pursuit of abstract expression in sculpture, are included through the use of sugar paste as an artistic design object. In the conclusion part, the works done are interpreted with reference to the subject and context of the thesis.