News satire as resistance: A comparison of zaytung and the onion
Direniş olarak haber hiciv: Zaytung ve the onion karşılaştırması
- Tez No: 753799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
“Komiklik”gerçeği güçlüye söylemenin bir yolu olarak kullanılmıştır ve“komikliği”ve onun gücü sınamasını tanımlayan tartışmalar kısmen metinlerarasılık gösterir.“Komikliğin”gücü sınamasının bir metodu, komiğin kendisini hakiki olarak sunmasıdır, böylelikle resmi dilin meşruluğunu sorgular, bu çabasında 'komik' hicivsel, ironik ve parodik özellikler taşır. The Onion ve Zaytung bu pratiğin internet çağındaki meşhur örnekleridir. The Onion ve Zaytung'un politik reflekslerini açıklamak için Zaytung'un 2019 Türk Belediye Seçimlerini ve The Onion'un 2020 Amerikan Başkanlık Seçimlerini ele alış şeklini analiz edeceğim, çünkü iki seçim de popülist liderlerin meşru bir seçimin meşruluğunu çürütmeye çalıştığı seçimler oldu. Bu iki yayını karşılaştırmak için, ironi, hiciv, parodi, söylevsel bütünleşme, karnaval, Erdoğan rejiminde Türk Medyası, Trump Rejiminde Amerikan Medyası, 2019 ve 2020 seçimlerini tartışacağım. Bulgularıma göre, bağlama göre farklılık gösterseler de, daha baskıcı koşullarda içerik ürettiği için Zaytung daha doğrudan bir muhalifliği temsil ediyor, bununla beraber The Onion gücü daha derinden sınayan, daha fazla içgörüye sahip bir içerik üretiyor.
Özet (Çeviri)
“Comic”has been used as a way to tell the truth to power, and discussions on defining“comic”and its usage on challenging the power are partly intertextual. A method of“comic”challenging the power is comic presenting itself as fact, thus challenging the legitimacy of the official language, the comic becomes satirical, ironic and parodic on this endeavour. The Onion and Zaytung are famous examples of this practice in the internet age. To explain political reflexes of The Onion and Zaytung I will analyze Zaytung's coverage of the 2019 Turkish Municipal Elections and The Onion's coverage of the 2020 US Presidential Election, for both of these elections have shown populist leaders de-legitimizing a legitimate election. In order to compare these two publications, I will discuss irony, satire, parody, discursive integration, carnivalesque, Turkish media under Erdogan's rule, US media under Trump's rule, and the 2019 and 2020 elections. In my findings, although they show variance dependent on the context, Zaytung represents a more direct dissent for it is situated in a strict environment, whereas The Onion provides more insightful content that profoundly challenges those in power.