Study of some physical and mechanical properties of the flame thermal spray method to produce compounds with (AL-WC) system to protect turbine blades
Türbin kanatlarını korumak için alev termal püskürtme yöntemiyle üretilen (AL-WC) sistemli bileşiklerin bazı fiziksel ve mekanik özelliklerinin çalışması
  1. Tez No: 753887
  2. Yazar: JALAL RIYADH NAYYEF NAYYEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ALYAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH YOUNİS DARWEESH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sertlik testi %(5,10,15,20,25,30) ağırlık oranlarında hem gözeneklilik hem de yapışma mukavemeti için yapıldı. Sinterleme işlemi yapılmadan önce en yüksek sertlik değeri (153Hv), en düşük gözeneklilik değeri (%18) ve en yüksek yapışma gücü değeri (23 MPa) donatı yüzdesinde (%25) elde edilmiştir. 1000 ° C'de sinterleme iki saat boyunca gerçekleştirildi. Daha sonra sertlik, gözeneklilik ve yapışma kuvveti yeniden test edildi, burada sinterlemenin her bir sertlik, gözeneklilik ve yapışma mukavemeti üzerindeki etkisini, sertlik değerindeki artışı ve yapışma mukavemetini sırasıyla ‎(178Hv), ( 33 MPa) ve gözeneklilikte (%7) ve aynı takviye oranında (%25) azalma tespit edildi. Ayrıca, sinterlemeden sonra X ışını kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) incelendi. Fazlar bize malzemenin fiziksel ve mekanik özelliklerinin %25'te en iyisine ulaşması için geliştirildiğini kanıtladı. SEM sonuçlarına gelince, düşük donatı oranlarında kaplama tabakalarında zayıflık ve çatlama olduğu, fiziksel ve mekanik özelliklerin ise donatı oranlarındaki artışla düzelerek %25'te en iyiye ulaştığı tespit edilmiştir.‎
Özet (Çeviri)
The hardness test was carried out for both Porosity and adhesion ‎strength at weight ‎ratios % (5,10,15,20,25,30). Before conducting the sintering, the highest ‎value of hardness was ‎‎(153Hv) and the lowest value of porosity was (18%) and the highest value ‎of adhesion strength ‎was (23 MPa) were obtained at the percentage of reinforcement is (25%). ‎Sintering at (1000°C) was ‎carried out for two hours. Then the hardness, porosity and adhesive ‎strength were retested, ‎where we note the effect of sintering on each of the hardness, porosity and ‎adhesion strength and the increase in the hardness value and adhesion strength to ‎‎(178Hv) and (33 MPa), ‎respectively. This test is resulted with a decrease in the porosity to (7%) and at the same ‎reinforcement ratio of (25%). ‎Also, X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy ‎‎(SEM) were examined after ‎sintering. You have the phases and these phases proved to us the ‎improvement of the physical ‎and mechanical properties of the material to reach the best at 25%. As ‎for the SEM results, it was ‎found that there was weakness and cracking in the coating layers at the ‎low reinforcement ratios, ‎while the physical and mechanical properties improved with the increase ‎in the reinforcement ratios ‎to reach the best at 25%.‎