Oxidative stress and biochemical parameters in patients with facial botox treatment
Yüz botoks tedavisi olan hastalarda oksidatif stres ve biyokimyasal parametreler
- Tez No: 753923
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SALMA ABDELRUDHA ABBAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı erkek ve kadınlarda toplam antioksidan kapasite, malondialdehit, kolinesteraz, glutatyon peroksidaz ve peroksidaz konsantrasyonunu ve toplam antioksidan kapasite, malondialdehit, peroksidaz, glutatyon peroksidaz ve kolin esteraz arasındaki potansiyel ilişkiyi ölçmektir. Botox enjeksiyonlarının bazı komplikasyonları ve etkilerinin incelenmesi. Erkekler için sonuçlar, Serum Kolin esteraz testinin yanı sıra Serum Toplam Antioksidan testi ve Malondiaaldehit MDA testi için önemli farklılıklar gösterdi. Tersine, Serum Katalaz, Tiroid peroksidaz (TPO) ve Glutatyon peroksidaz GPX testleri istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu, bazı antioksidan testlerinin erkeklerde Botox enjeksiyonlarının sayısından ve kalitesinden etkilendiğini düşündürmektedir. Kadınlar için olduğu kadar, sonuçlar, serum kolinesteraz, toplam antioksidan kapasite ve serum Malondiaaldehit MDA testlerinde de anlamlı farklılıklar gösterdi; bu, kadınlar için Botox enjeksiyonları yaparken seviyelerinin etkisini gösterir. P < 0,05'te Serum Katalaz, Tiroid peroksidaz (TPO) ve Glutatyon peroksidaz GPX testleri için bir anlam bulunmazken. Bu konunun hala daha fazla araştırmaya ihtiyacı var
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to measure the concentration of total antioxidant capacity, malondialdehyde, cholinesterase, glutathione peroxidase, and peroxidase and the potential relationship between the total antioxidant capacity, malondialdehyde, peroxidase, glutathione peroxidase and choline esterase in men and women in individuals undergoing Botox injections with of some complications and study their impact. The results for men showed significant differences for the Serum Choline esterase test as well as for the Serum Total Antioxidant test and Malondiaaldehyde MDA test. Conversely, the Serum Catalase, Thyroid peroxidase (TPO) and Glutathione peroxidase GPX tests had no statistical significance. This suggests that some antioxidant tests are affected by the number and quality of Botox injections in men. As well as for women, the results indicated significant differences in the tests of serum cholinesterase, total antioxidant capacity and serum Malondiaaldehyde MDA, which indicate the effect of their levels when performing Botox injections for women. While there was no significance for the Serum Catalase, Thyroid peroxidase (TPO) and Glutathion peroxidase GPX tests at P < 0.05. This issue still needs further studies.