Ordinal probit regresyon modellemesi; Hemşirelerin COVİD-19 pandemisinde kahramanlık algısının incelenmesi uygulaması
Ordinal probit regression modeling hero in the nurses' COVİD-19 pandemic application of examination of perception
- Tez No: 753977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN KARAİBRAHİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, sıralı Probit regresyon yöntemi kullanılarak Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmakta olan hemşirelerin COVİD-19 pandemisi sürecinde sosyal medyadaki kahramanlık algısının çalışma motivasyonuna etkisi ile sosyo-demografik özellikler, çalışılan birim, COVİD-19 enfeksiyonu geçirip geçirmediği, gündemi takip etme sıklığı ve statü artışının çalışma motivasyonu maddeleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çalışma, Ekim 2021-Mart 2022 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini hastanede çalışan hemşireler oluşturmuş olup, aktif olarak Acil Servis, Yoğun Bakım Üniteleri, Pandemi Kliniği ve Diğer Kliniklerde çalışmakta olan gönüllü 300 hemşire çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri, hemşirelerin demografik özellikleri ve algılarını ölçen bir anket formu ile elde edilmiştir. Nitel bağımlı yanıt değişkeni için 4 kademeli Likert Ölçek kullanılmıştır. Bu sorulara verilmesi istenilen cevaplar“hiç katılmıyorum”(1),“katılmıyorum”(2),“kararsızım”(3) ve“katılıyorum”(4) şeklinde kodlanarak sıralı veriler oluşturulmuştur. Kullanılan evrenin çalışma yoğunluğu göz önünde bulundurularak dörtlü Likert kullanımının uygun olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to define the effect of the heroism perception in social media on the motivation of the nurses working in Antalya Training and Research Hospital during the COVİD-19 pandemic, and to investigate the relationship between work motivation items and the socio-demographic characteristics, the unit of study, whether they have had COVİD 19 infection, the frequency of following the agenda, and the status by using the ordinal Probit regression method. This study was carried out in Antalya Training and Research Hospital between October 2021 and March 2022. The universe of the study consisted of nurses working in the hospital, and a sample of 300 volunteer nurses working actively in the Emergency Service, Intensive Care Units, Pandemic Clinic, and Other Clinics. The data of the study were obtained with a questionnaire that measures the demographic characteristics and perceptions of nurses. A 4-level Likert Scale was used for the qualitative dependent response variable. The answers to these questions were coded as“I strongly disagree”(1),“I do not agree”(2),“I am undecided”(3) and“I agree”(4) to form an ordinal data.