Monosit/HDL-kolesterol oranının kalp yetmezliği ile ilişkisinin klinik eczacılık açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of monocyte/HDL-cholesterol ratio and heart failure in terms of clinical pharmacy
- Tez No: 684757
- Danışmanlar: PROF. DR. BARKIN BERK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Monosit/HDL-kolesterol oranı (MHR) inflamasyonla ilişkili bir değerdir. Bu çalışmada inflamasyonla ilişkili bir hastalık olan kalp yetmezliğinin şiddeti ve tedavisi ile ilişkili bir belirteç olarak kullanımı değerlendirilmiştir. Kronik kalp yetmezliği olan 323 ayaktan hastanın MHR hesabı yapılmış ve bu değer, hastaların kalp yetmezliği şiddeti ile ilişkili diğer değişkenleri ile kıyaslanmıştır. MHR'nin Seattle kalp yetmezliği modeli (SHFM) skoruna etkisi de incelenmiştir. Ayrıca hastaların ilaç tedavileri incelenerek ilaç kaynaklı sorun tespit edilmiştir. İlaç Tedavisi Karmaşıklık Ölçeğine (İTKÖ) göre skorları hesaplanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Monocyte/HDL-cholesterol ratio (MHR) is an inflammation related value. The use of this value as a severity marker of heart failure, an inflammation related disease, was evaluated in this study. MHR was calculated for 323 ambulatory chronic heart failure patients and compared with other variables related to heart failure severity The effect of MHR on the Seattle Heart Failure Model score (SHFM) was also examined. Additionally, drug treatment regimens of all patients were evaluated and drug-related problems were recorded. Medication regimen complexity index (MRCI) scores were also calculated and evaluated.