Türkiye'de yetişen Opopanax W. Koch (Apiaceae) türleri üzerinde araştırmalar
Investigations on Opopanax W. Koch (Apiaceae) species growing in Turkey
  1. Tez No: 754014
  2. Yazar: SAFA GÜMÜŞOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA SİBEL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çalışmanın amacı; Türkiye'de yetişen Opopanax W. Koch türlerinin morfolojik ve anatomik incelemesini yapmak, toprak üstü kısımları, toprak altı kısımları ve meyvelerinin fitokimyasal içerikleri ile biyolojik aktivite yönünden incelenerek türlerin taksonomik sorunlara katkıda bulunmaktır. Türlerden morfolojik ve anatomik fotoğraflar alınmıştır. Türlerin ana etken madde grupları açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Türlerin total fenol ve total flavonoid içerikleri ile uçucu yağ ve sabit yağı incelenmiştir. Kromatografi yöntemleri ile kimyasal içerikleri araştırılmıştır. Türlerden hazırlanan ekstrelerin antioksidan etkisi ve antimikrobiyal etkisi çalışılmıştır. Morfolojik ve anatomik çalışmalar, O. siifolius türünün Opopanax cinsinde olmaması gerektiğini göstermektedir. Tüm türler uçucu yağ taşımaktadır. Toprak üstü kısımların antioksidan etkisi daha yüksek bulunurken, O. chironium toprak altı ekstresi incelenen tüm biyoaktiviteler açısından en aktif ekstre olarak ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the morphological and anatomical characters of the species, to investigate the phytochemical composition and biological activities of the aerial parts, underground parts and fruits to contribute the taxonomic problems related to Opopanax W. Koch (Apiaceae) species growing in Turkey. Morphological and anatomical photographs of the species were taken. The species were evaluated in terms of the main active substance groups that they contain. Total phenol and total flavonoid contents, essential oil and fatty oil compositions were investigated. Phytochemical contents were investigated by chromatography methods. The antioxidant effect and antimicrobial effect of the extracts prepared from the species were studied. Morphological and anatomical studies show that O. siifolius should not be in the genus Opopanax. All species carry essential oil. While the antioxidant effect of the aerial parts was higher, underground extract of O. chironium was the most active extract in respecto to all examined bioactivities.