'Hayat rehberi Kur'ân' tefsirinin ele aldığı konuların tahlili: Gayr-i Müslimler özelinde
Analyzing the topics contained in the 'Life guide Qur'an' interpretation: Specific to Non-Muslims
  1. Tez No: 754013
  2. Yazar: CEMALETTİN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kur'ân'ı Kerim, insanlığın dünya ve âhirette mutluluğa ulaşabilmesi için eşsiz ilkeler ihtiva etmektedir. Bu nedenle, modern çağda yüzlerce problemle boğuşan insanlık âlemi Kur'ân'ın hayat veren düsturlarına her zamankinden daha da muhtaçtır. Bu düsturlara doğru ve sağlıklı bir şekilde ulaşmanın yolu da Kur'ân tefsirinden geçmektedir. Konulu tefsir son dönemde popülerliği ile ön plana çıkan bir tefsir yöntemidir. Bu yöntemle kaleme alınan Hayat Rehberi Kur'ân tefsiri, Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde Türkiye Diyanet Vakfı'nın desteğiyle uzman bir heyet tarafından telif edilen bir tefsir eseridir. Çalışmanın amacı; Hayat Rehberi Kur'ân tefsirinin ele aldığı konuları (gayr-i müslimler özelinde) tahlil etmektir. Böylece tefsirde konuların hangi usulle belirlendiği, konuların işleniş tarzı, uygulanan metot, yararlanılan kaynaklar, konuların işlenmesinde diğer tefsirlerden farklılaşan yönler vb. birçok soruya cevap bulmak hedeflenmektedir. Sonuç; yaptığımız çalışma sonucunda bu eserin konulu tefsir metodunun genel problemlerinden kaynaklanan bazı eksiklikleri az da olsa barındırdığı ve eleştiriye konu olabilecek birkaç husus ihtiva ettiği tespit edilmekle beraber bu eserin uyguladığı yöntem, tefsirdeki başarısı, ele aldığı konulara yönelik getirdiği bütüncül bakış açısı, hemen her seviyeden insana hitap eden anlaşılabilir üslubu ve okuyucuya sağladığı kolaylıklar ile günümüz modern insanının ihtiyaçlarına Kur'ânî çözümler sunmayı hedefleyen, tefsir külliyatımızın başarılı örneklerden biri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an contains unique principles for humanity to reach happiness in this world and in the hereafter. For this reason, the world of humanity, which is struggling with hundreds of problems in the modern age, is more in need of the life-giving principles of the Qur'an than ever before. The way to reach these principles in a correct and healthy way is through the interpretation of the Qur'an. Thematic tafsir is a method of tafsir that has come to the fore with its popularity recently. the Life Guide Qur'an, which was written with this method, is a work of tafsir that was compiled by an expert committee with the support of the Turkish Religious Foundation under the coordination of the Directorate of Religious Affairs. The aim of the study; It is to analyze the subjects (in particular non-Muslims) that the Life Guide Qur'an tafsir deals with. Thus, the method by which the subjects are determined in tafsir, the way the subjects are handled, the method applied, the sources used, the aspects that differ from other tafsir in the treatment of the subjects, etc. It is aimed to find answers to many questions. Conclusion; As a result of our study, it has been determined that this work has some shortcomings arising from the general problems of the exegesis method and contains a few issues that can be subject to criticism, the method applied by this work, its success in tafsir, the holistic perspective it brings to the subjects it deals with, it appeals to people from almost all levels. It has been concluded that our tafsir corpus, which aims to provide Qur'anic solutions to the needs of today's modern people, is one of the successful examples with its understandable style and the convenience it provides to the reader.