A sustainable approach to solar technologies: Recycling solar panels in Turkey
Solar teknolojilere sürdürülebilir bir yaklaşım: Türkiye'de solar panel geri dönüşümü
  1. Tez No: 754057
  2. Yazar: ASMİN AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, DOÇ. DR. ŞİİR KILKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, daha eşitlikçi ve barışçıl bir dünya ile daha yaşanabilir bir çevrenin yaratılmasını hedeflemektedir. Bu tezde güneş enerjisinin %100 yenilenebilir enerji türü olabilmesi için Döngüsel Ekonomi çerçevesinde ele alınması gerektiği düşüncesinden hareket edilmektedir. Bu bağlamda Türkiyede Döngüsel Ekonomi ve güneş fotovoltaik teknolojileri arasında nasıl bir ilişki kurulabileceği ve sinerji yaratabileceği araştırılmaktadır. Bu amaçla literatür taramasının ardından Türkiyede güneş fotovoltaik sektöründe faaliyet gösteren kişi, kurum ve kuruluşların katılımıyla bir ihtiyaç analizi anketi yapılmıştır. Anket soruları hazırlanırken, literatürde yer alan katılımcı bazlı yaşam döngüsü analizleri incelenmiş, bunlara ek olarak katılımcıların güneş fotovoltaik teknolojileri ve Döngüsel Ekonomi temelinde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına bakış açısını ortaya çıkartmak hedeflenmiştir. Buna bağlı olarak anket sonuçları irdelenmiş ve bu sonuçlara dayanılarak, güneş fotovoltaiklerinin Döngüsel Ekonomi çerçevesinde geliştirilmesine yönelik öneriler sıralanmıştır. Böylelikle, Türkiyede kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından Döngüsel Ekonomi bağlamında sürdürülebilir güneş fotovoltaik atık yönetiminin gerçekleştirilebilmesi ilk kez olarak tartışılmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Sustainable Development Goals, adopted by the United Nations in 2015, aim to create a more equitable and peaceful world and a more livable environment. In this thesis, it is thought that solar energy should be considered within the framework of the Circular Economy in order to be a 100% renewable energy type. In this context, it is researched how to establish a relationship and create synergy between the Circular Economy and solar photovoltaic technologies in Turkey. For this purpose, after the literature review, a needs analysis survey was conducted with the participation of individuals, institutions, and organizations operating in the solar photovoltaic sector in Turkey. While preparing the survey questions, participant-based life cycle analyses in the literature were examined. In addition, it was aimed to reveal the participants perspective on the Sustainable Development Goals based on solar photovoltaic technologies and the Circular Economy. Accordingly, the survey results were examined and based on these results, suggestions for developing solar photovoltaics within the Circular Economy framework were listed. Thus, for the first time the realization of sustainable solar photovoltaic waste management in the context of Circular Economy has been discussed by individuals, institutions, and organizations in Turkey.