Improving maximum power point tracking MPPT using different controller techniques
Farklı denetleyici teknikleri kullanarak maksimum güç noktası takip MPPT'nin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 754098
  2. Yazar: AHMED RASHID MADGHASH AL-JABARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bilindiği gibi, bir fotovoltaik sistemin bariz dezavantajlarından biri, çevresel koşullardaki değişikliklerden dolayı güneş radyasyonunun düşük güç çıkışıdır. Güneş enerjisini dönüştürmek için ucuz ve pratik bir çözüm, güneş panelinin maksimum güç noktasını izlemektir. Proje, fotovoltaik sistemin bozulmasına dayalı olarak maksimum güç noktasını bulma yöntemlerini gözden geçirmektedir. Yöntemlerin karşılaştırmalı bir analizi yapılır, avantajları ve dezavantajları ortaya çıkar. Sistemin matematiksel modeli ve algoritmalar gözden geçirilerek, Matlab ortamında eksiksiz bir model oluşturulmuş ve sonuçlar sunulmuştur. Histerezis tipi bir DC voltaj dönüştürücü için bir analog kontrol sisteminin yapımına bir örnek gösterilmektedir. Küresel maksimum güç noktasının izlenmesinde zorluklara yol açan kısmi gölgeleme koşullarında bir güneş pilinin çalışması ve bu sorunu çözme yolları ele alınmaktadır. Çalışma, MPPT, Perturb and Observe P&O, Artımlı İletkenlik IC ve Fuzzy Logic Control FLC takibinde yaygın olarak kullanılan üç tekniğe odaklandı. Hızlı şarj etmek ve pil ömrünü artırmak için PI denetleyici eklendi ve DC-DC dönüştürücü ile bağlandı.
Özet (Çeviri)
As it is known that, one of the obvious disadvantages of a photovoltaic system is the low power output of solar radiation because of the changes in the environmental conditions. An inexpensive and practical solution related to convert a solar energy is tracking the maximum power point of the solar panel. The project reviews the methods for finding the maximum power point based on the perturbation of the photovoltaic system. A comparative analysis of the methods is carried out, their advantages and disadvantages are revealed. The mathematical model of the system and the algorithms were reviewed and a complete model was built in the Matlab environment and the results were presented. An example of the construction of an analog control system for a DC voltage converter of a hysteresis type is shown. The work of a solar battery in conditions of partial shading, which leads to difficulties in tracking the global maximum power point, and ways of solving this problem are considered. The study focused on three common techniques in tracking MPPT, Perturb and Observe P&O, Incremental Conductance IC and Fuzzy Logic Control FLC. For fast charging and increasing the battery life cycle, PI controller was added and connected with the DC-DC converter.