Fotovoltaik güneş panellerinde GTS ve MGTS kullanarak verimliliğin arttırılması
Improving the efficiency of photovoltaic systems using MPPT and ST
  1. Tez No: 201515
  2. Yazar: İSMAİL NAKİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUĞDEŞEM TANRIÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalısmada kullanımı giderek yaygınlasan fotovoltaik günes enerjisi sistemleri incelenerek bu sistemlerin verimliligini artıran iki yöntemin uygulaması yapılmıstır. Bu yöntemler, günes ısınımlarından optimum bir sekilde faydalanmak üzere Günes Takip Sistemi (GTS) ve sistemden yüke maksimum güç aktarımını saglayan Maksimum Güç Takip Sistemidir (MGTS). Günes takip sisteminde gün içerisinde farklı açılarla yeryüzüne ulasan günes ısınımlarının açıları bir takip edici ile tespit edilerek tespit edilen bu açılarla panellerin konumlandırılması amaçlanmıstır. Günes takibinin en yüksek verimlilikte olması için takip sistemi iki eksende gerçeklestirilmistir. Böylelikle hem dünyanın günlük hareketi sonucu olusan dogu-batı ekseninde ısınımın yön degistirmesinin hem de dünyanın yıllık hareketi sonucu olusan kuzey-güney ekseninde ısınımın yön degistirmesinin sistem üzerine zayıflatıcı etkileri azaltılmıstır. Maksimum güç takip sisteminde ise fotovoltaik yapılardan alınabilecek olan elektriksel gücün, yük veya çevresel sartlardan ötürü alınamamasının minimal seviyeye indirilmesi amaçlanmıstır. Bu sistem, kontrollü bir DC-DC dönüstürücü ve kapalı çevrim bir geri besleme ile olusturulmus ve bu sistemin kontrolü bir mikro denetleyici tarafından yapılmıstır. Fotovoltaik yapılarda verimliligi azaltan yukarıda belirttigimiz iki önemli unsurun GTS ve MGTS ile minimal seviyelere çekilmesiyle bu sistemlerin elektriksel etkinlikleri arttırılmıstır. Aynı zamanda, sistemlerde düsük maliyetli elemanların kullanılması ve tüm kontrollerin bir birimde toplanması ile ele alınan verimi artırıcı birimlerin kurulum maliyetleri azaltılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, photovoltaic (PV) system of which usage is increasing recently, has been studied, and two different methods for improving the efficiency of the PV system is applied to the system together. The methods applied are maximum power point and sun tracking systems (MPPT and ST). While MPPT system is used for transferring the maximum power to the load, ST system allows the PV panel to get maximum sun light Incident sun beams arrives at different angles throughout the day time. By implementing the ST system, these angles are detected at different time intervals, and the PV panels are positioned accordingly. To get the tracking at highest efficiency, two axis tracking system is used. Hence, the attenuation effects of Earth movement at directions of both east to west and north to south axis on light effectiveness are minimized. With the usage of MPPT system, electrical power could be obtained from the PV output is maximized under the varying environmental and loading conditions. This system is achieved by a DC/DC converter with feedback control and embedded into microcontroller. Electrical performance of the PV system is therefore increased by implementing the MPPT and PV system together. Besides, overall system capital cost is kept minimized by using both low cost components and bringing all controls in one unit.