Effect of postmenopause on some sex hormones and lipids profile in women's
Kadınlarda sonrası menopozun bazı seks hormonları ve lipid profili üzerine etkisi
  1. Tez No: 754130
  2. Yazar: SAJID JADALLAH HAMAD HAMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ GALAWESH N. TAHEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada, premenopozal ve postmenopozal evrelerindeki kadınlar, lipid profilleri ve birkaç seks hormonunun düzeyleri açısından değerlendirildi. Araştırma 250 premenopozal (ortalama yaş 32) ve postmenopozal (ortalama yaş 58) kadın (ortalama yaş 55) üzerinde yürütülmüştür. Bu araştırmaya toplam 160 sağlıklı postmenopozal kadın ve 90 premenopozal kadın katıldı. Tez, Eylül 2021 ile Şubat 2022 arasında Kerkük şehir hastanelerinde tamamlandı. Lipid profili, araştırılan gruplar arasında önemli (P0.05) artışlar ve düşüşler göstermektedir. Menopoz sonrası kadınların lipid profilinin, menopoz öncesi kadınlara kıyasla önemli ölçüde (P 0.05) yükseldiği gösterilmiştir. Menopoz sonrası kadınların HDL konsantrasyonları, menopoz öncesi kadınlara kıyasla önemli ölçüde düştü (P 0.05). Aksi takdirde, menopoz sonrası kadınların serum testosteron konsantrasyonları, menopoz öncesi kadınlarınkinden önemli ölçüde farklı değildi (P 0.05). Menopoz öncesi kadınlarla karşılaştırıldığında, menopoz sonrası kadınların kan dolaşımında önemli ölçüde daha düşük östrojen ve progesteron seviyeleri vardı. Yeni araştırmaya göre, menopoz sonrası kadınların lipid profilleri ve bazı seks hormonlarının seviyeleri önemli ölçüde değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present investigation, women in their premenopausal and postmenopausal stages were evaluated for their lipid profiles and for the levels of a few sex hormones. The research was conducted on 250 premenopausal (average age 32) and postmenopausal (average age 58) women (mean age 55 years). A total of 160 healthy postmenopausal women and 90 premenopausal women took part in the present investigation. The thesis was completed between September 2021 and February 2022 at Kirkuk city's hospitals. The lipid profile shows substantial (P0.05) increases and decreases across the groups investigated.. Postmenopausal women's lipid profile was shown to be significantly (P 0.05) elevated compared to premenopausal women. Postmenopausal women's HDL concentrations dropped significantly (P 0.05) compared to those of premenopausal women. Otherwise, postmenopausal women's serum testosterone concentrations did not differ significantly (P 0.05) from those of premenopausal women. Compared to premenopausal women, postmenopausal women had significantly lower levels of estrogen and progesterone in their bloodstreams. Postmenopausal women's lipid profiles and the levels of some sex hormones are found to be significantly altered, according to new research.