Hakimiyet-i Milliye Ve Ulus Gazetelerine göre Milli Şef İsmet İnönü'nün 'İmajının Cilalanması' açısından Lozan Barış Anlaşmasının yıldönümleri (1923-1950)
According to Hakimiyet-i Milliye and Ulus Newspapers, anniversaries of Lausanne Peace Treaty interms of 'Polishing the Image' of National Chief İsmet İnönü (1923-1950)
- Tez No: 754133
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Lozan Barış Anlaşması ile yeni Türk Devleti kurulmuş, Uluslararası alanda eşit haklara sahip tam bağımsız bir devlet olduğu kesinlik kazanmıştır. Türk Devleti bu anlaşma ile 4 senelik bir savaştan yeni çıkan ve dört sene sonra bütün devletlerle eşit şartlara ulaşarak anlaşma yapan ve varlığını kabul ettiren bir devlet olarak büyük başarıya sahip olmuştur. İsmet İnönü bu başarının baş aktörü olarak halk nezdinde yer edinmiştir. İsmet İnönü 'nün bu başarısı basında belli bir dönemden sonra yankı uyandırmıştır. Özellikle devletin yayın organı Hakimiyet-i Milliye ve devamı niteliğinde Ulus Gazeteleri bu başarının göz önünde tutulması adına aktif bir şekilde çalışmıştır. Lozan Anlaşmasının yıldönümlerinin kutlanış şekilleri 1923-1938 yılları arasında basında farklı şekillerde yer almıştır. Bu yıllar arasında Lozan Anlaşması yıldönümlerinde Atatürk'ün liderliğinin daha ön planda tutulduğu ve basında da itinayla yer aldığı görülmektedir. İsmet İnönü'nün Cumhurbaşkanı olmasından sonra bu kutlamalar farklı bir boyut kazanmıştır. Özellikle 1939-1945 yılları arasında kutlamaların coşkulu ve daha yoğun olduğu saptanmıştır.1946 yılında yeniden çok partili hayata geçilmiştir. Fakat yeni durum bu kutlamaların yoğunluğuna engel olmamıştır. 1950 yılında Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte Lozan algısı değişmiş olsa da CHP tabanındaki algıda herhangi bir değişiklik söz konusu olmamış Lozan yıldönümleri aynı coşkuyla kutlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A new Turkish State was establish edby the Lausanne Peace Agreement, and it has become certainthat it is a fully independent state withe qualrights in the international arena. The TurkishState has had great success as a state that has just emerged from a 4-year war with this agreem entand has reachede qualterm swith all states four years later, making an a greem entand acceptingit sexistence. Ismet Inönü has gained a place in the publiceye as the main actor of this success. Ismet Inönü's success has resonated in the pressafter a certain period of time. Inparticular, thestate'spublishinghouse, Hakimiyet-i Milliye, and it scontinuation, Ulus Newspapers, have been actively working to keep this success in mind. The ways in which the anniversaries of the Lausanne Agreem entwere celebrated werecovered in different ways in the pressbetween 1923 and 1938. Dec. It is seen that Atatürk's leader ship was more at the fore front of the Lausanne Agreem entanniversaries between the se years and wasal so Decentlycovered in thep ress. After Ismet Inönü became President, the secelebration stook on a different dimension. Especially between Dec939 and 1945, the celebrations were foundto be more enthusiasti cand intense.in 1946, multiparty life was started again. But the new situation has not prevented theintensity of the secelebrations. Al though the perception of Lausanne changed with the coming of the Democratic Party to power in 1950, there was no change in the perception of the CHP base, the Lausanne anniversaries were celebrated with the same enthusiasm.