Gebeliğin hipertansif hastalıklarında postpartum şok indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of postpartum shock index in hypertensive diseases of pregnancy
  1. Tez No: 754149
  2. Yazar: MELEK DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Dünyadaki intrapartum ve postpartum maternal ölümlerin en sık nedenleri kanama (%27), hipertansif hastalıklar (%16) ve sepsistir (%10). Gebelik komplikasyonlarının zamanında tanınması ve erken dönemde tedavisi mortalite ve morbiditeyi azaltmak için kritik öneme sahiptir. Gebelikte hipertansiyon terimi hafif kan basıncı yüksekliği olan olgulardan şiddetli hipertansiyona, birçok organ fonksiyonunun bozukluğuna eşlik eden olgulara kadar uzanmaktadır Hipertansif bozuklukların insidansı tüm gebeliklerin yaklaşık %10'unu oluştururken; preeklampsi insidansı ise yaklaşık %2-8'dir. Gebelikte oluşan hipertansif bozuklukların etiyolojisi hala tam olarak açıklanamamış olmasına rağmen birçok faktör araştırılmaktadır. Araştırmamızda gebelik hipertansiyonuna sahip hastalarda, postpartum dönemdeki şok indeksinin, hemorajik şoku öngörmede ve postpartum kanamanın erken tanı ve tedavisindeki etkinliğini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Eylül 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi antenatal ve perinatoloji postpartum servislerinde yatışı olan, gebeliğin hipertansif hastalıkları (gestasyonel hipertansiyon, preeklampsi, eklampsi, hellp) tanısı alan ve doğumu gerçekleştirilen gebeler ile ek hastalığı olmayan normotansif gebeler arasında postpartum dönemdeki şok indeksleri karşılaştırıldı. Gebeliğin hipertansif hastalıkları tanılı 217 postpartum hasta ile herhangi bir medikal problemi olmayan 219 postpartum hasta prospektif olarak taranarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, hastaneye başvuru sırasındaki ve postpartum dönemdeki laboratuar parametreleri (hemoglobin , hematokrit, platelet, AST, ALT, idrar proteini), hemodinamik parametreler (nabız, sistolik kan basıncı, şok indeksi) kaydedilmiştir. Parametrelere ait değerler gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bu parametrelerin, gebeliğin hipertansif hastalıklarına sahip hastalarda postpartum dönemde şok indeksinin postpartum kanamayı öngörmedeki yeri araştırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v25.0 istatistik paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The most common causes of intrapartum and postpartum maternal deaths in the world are bleeding (27%), hypertensive diseases (16%) and sepsis (10%). Timely recognition and early treatment of pregnancy complications are critical to reduce mortality and morbidity. The term hypertension in pregnancy ranges from cases with mild hypertension to severe hypertension accompanied by disorders of many organ functions. While the incidence of hypertensive disorders constitutes approximately 10% of all pregnancies; The incidence of preeclampsia is about 2-8%. Although the etiology of hypertensive disorders in pregnancy is still not fully explained, many factors are being investigated. In our study, it was aimed to determine the effectiveness of the shock index in the postpartum period in predicting hemorrhagic shock and in the early diagnosis and treatment of postpartum hemorrhage in patients with gestational hypertension. Materials and Methods: In our study, between September 2021 and February 2022, T.R. Postpartum shock indexes were compared between the pregnant women who were hospitalized in the antenatal and perinatology Postpartum services of the University of Health Sciences, diagnosed and delivered with hypertensive diseases of pregnancy (gestational hypertension, preeclampsia, eclampsia, hellp) and normotensive pregnant women without any additional disease. 217 postpartum patients diagnosed with hypertensive diseases of pregnancy and 219 postpartum patients without any medical problems were prospectively screened and included in the study. Demographic information of the patients, laboratory parameters (hemoglobin, hematocrit, platelet, AST, ALT, urine protein), hemodynamic parameters (pulse, systolic blood pressure, shock index) at the time of admission to the hospital and in the postpartum period were recorded. The values of the parameters were compared between the groups. The role of these parameters in the prediction of postpartum hemorrhage of the shock index in the postpartum period in patients with hypertensive diseases of pregnancy was investigated. Statistical analysis of the data x was performed in the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v25.0 statistical package program.