Bir demokrasi ve özgürlük savaşçısı: Sadık Aldoğan
A democracy and freedom fighter: Sadik Aldogan
  1. Tez No: 754148
  2. Yazar: SEHER KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM KARAKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
1945 yılında dünya siyasetinde değişimler yaşanırken Türkiye'de bu değişimlerin etkisi altında kalmıştır. Yaşanan değişimlerin etkisiyle çok partili siyasi hayata geçen Türkiye'nin siyasi seyri de değişime uğramış, Demokrat Parti adında yeni bir parti kurulmuştur. O dönemde iktidar partisi olan CHP'ye karşı olanlar Demokrat Parti'ye katılmışlardır. Sadık Aldoğan, askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra DP saflarında siyasete katılan kişilerdendir. Milli Mücadele döneminde yapılan savaşlarda başarılar göstermiş olan Aldoğan, siyasi hayatta da kendisinden söz ettirmiştir. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'nin kuruluş aşamasında yaşanan sıkıntılara tanıklık etmiş, Türkiye'nin bağımsızlığı adına verilen savaşlarda görevler alarak mücadele vermiş ve daha sonra mücadelesini siyasete taşımış olan General Sadık Aldoğan'ın, demokrasi ve özgürlük uğruna harcadığı çabaları ortaya koymaktır. Bu çalışmayla Aldoğan'ın, askeri hayattaki hizmetleri, söylemleri ve Türk siyasal hayatına katkıları genel çerçevede analiz edilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda o dönemde görülen siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik olaylar hakkında bilgi edinmemize olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
While there were changes in World politics in 1945, Turkey was under the influence of these changes. The political course of Turkey, which has passerd into multi-party political life with the affect of the changes, has also changed and a new party called the Democrat Party has been establighed. Those who were against the CHP, which was the ruling party at that time, joined the Democrat Party. Sadık Aldoğan was are of the people who joined politics in the ranks of the DP after leaury the militory profession. Aldoğan who showed success in the wars during the National Struggle, also made a name for herself in political life. The aim of this study is to reveal the efforts of General Sadık Aldoğan who witnessed the troubles experienceced during there the establishment of Turkey, took part in the wars for Turkey's independence, and later brought his struggle to politics, for the sake of democracy and freedom. In this study, Aldoğan's services in military life, his discourses and his contributions to Turkish political life have been tried to be analyzed in a general framework. At the same time, it allowed us to obtain information about the political, social, cultural and economic events seen at that time.