Mühendislerin bilgiyi elde etme ve kullanma becerileri üzerine bir araştırma: Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. akademi mühendisleri örneği
A study on the skills of information retrieval and use of engineers: The case of tai academy engineers
- Tez No: 754170
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hızla gelişen bilgi teknolojilerinin sunduğu olanaklar çerçevesinde araştırma kütüphaneleri kategorisinde yer alan teknik kütüphanelerin ve bu kütüphanelerde görev alan uzman kütüphanecilerin sürekli yeniliklere açık olması, kütüphane kaynak ve hizmetlerini günün koşullarına uygun duruma getirmesi gerekmektedir. Ayrıca kullanıcıların kütüphane kaynaklarından ve hizmetlerinden etkin yararlanması adına bilgi okuryazarlığı eğitiminde de yetkin olmaları gerekmektedir. Bu çalışmanın temel hipotezi“Araştırmacı mühendis kütüphane kullanıcıları, araştırma sürecine ilişkin bilgi gereksiniminin ifade edilmesi ve planlanması, bilgi kaynaklarının kullanımı, bilgi arama ve bilginin etik kullanımı konularında yeterli bilgi ve beceriye sahip değillerdir. Kütüphane tarafından düzenlenecek bir eğitim programı, bu eksikliklerinin giderilmesinde yararlı olacaktır.”şeklinde belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi TUSAŞ Akademi mühendislerinden oluşmaktadır. Mühendisler için oluşturulan hipotezin sınanmasında betimleme yöntemi ve verilerin elde edilmesinde de anket tekniği kullanılmıştır. Anket tekniği ile örneklem grubunda yer alan mühendislere ön test ve son test uygulanarak eğitim öncesi ve sonrasında gruplar arasındaki fark ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda mühendislerin bilgi okuryazarlığı becerilerinin yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Saptanan eksiklikler doğrultusunda bilgi okuryazarlığı eğitimi verilmiş ve eğitim sonrası kaydedilen olumlu gelişmeler sonrasında teknik kütüphanelerde bilgi okuryazarlığı eğitiminin kütüphane kaynak ve hizmetlerinden yararlanmayı artıracağı ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of the possibilities offered by rapidly developing information technologies, research libraries in the category of special libraries and expert librarians working in these libraries should be constantly open to innovations. They also need to be competent in information literacy education. The main hypothesis of this study was determined as“Research-engineered library users do not have sufficient knowledge and skills in expressing and planning the information needs related to the research process, using information resources, searching for information and using information ethically. A training program organized by the library will be helpful in eliminating these deficiencies.”The sample of their search consists of TAI Academy Engineers. Descriptive method and survey technique were used to test the hypothesis is created for engineers. With the questionnaire technique, the difference between the groups was revealed by applying the pre-test and post-test to the engineers in the sample group. As a result of the research, it was determined that the information literacy skills of the engineers were insufficient. Information literacy training was provided in line with the deficiencies identified, and the necessity of information literacy training in technical libraries was proven after the positive developments after the training.