Ratlarda orta kulak mukozasının allogreft kök hücre uygulama sonrası rejenerasyonu
Regeneration of middle ear mucosa after allograft stem cell application in rats
  1. Tez No: 754189
  2. Yazar: ELKHAN ZARGAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kronik otitis medianın altın standart tedavisi cerrahidir. Hastalığın tekrarlamaması için kronik değişikliğin oluştuğu doku ve mukozanın beraber çıkarılması gerekmektedir. Cerrahiden sonra yerine gelen doku, mukozanın tüm özelliklerini göstermemektedir. Çalışmamızda orta kulağa allogreft mezenkimal kök hücre uygulanarak, hasar verilen mukozanın iyileşmesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 20 rat 4 gruba ayrıldı. 1. gruptaki (spontan iyileşme grubu) 7 ratın sağ kulağında OKM'de hasar oluşturulmuş ve kendiliğinden iyileşmeye bırakılmıştır. 2. gruptaki (kök hücre grubu) 7 ratın sağ kulağında OKM'de hasar oluşturulmuş, ardından 0,1 cc medium içinde 1x106 kök hücre içeren solüsyon damlatılmıştır. 3. gruptaki (medium grubu) 6 ratın sağ kulağında hasar oluşturduktan sonra orta kulağa kök hücre içermeyen 0,1 cc medium sıvısı damlatılmıştır. 4. grup (kontrol grubu) sadece hasar verilmiş 1. gruptaki ratların sol sağlam timpanik bullasını içeren kulaklardan oluşmuştur (7 kulak). Tüm ratlar 40. günde sakrifiye edildi. Ratların temporal kemikleri çıkarıldı ve ince kesit doku örneği yapılarak Masson Trichrom boyaması sonrası histopatolojik açıdan ışık mikroskobunda ve bilgisayar ortamında özel programda incelendi. Mikroskopik incelemede kök hücre ekiminin OKM'nin iyileşmesine ve yeni mukoza oluşumuna etkisi değerlendirildi. Yeni oluşan mukozanın kalınlığı değerlendirildi ve kontrol kulaklarıyla karşılaştırıldı. Gruplar arasında 3 parametre istatiksel olarak anlamlı sonuç göstermiştir: ortalama mukoza kalınlığı/ ortalama bulla kalınlığı oranı, mukoza fibröz doku alanı/mukoza alanı oran ve mukoza fibröz doku alanı/total bulla alanı oranı. Bu parametreler kök hücre grubunda spontan iyileşme grubuna göre daha yüksekti. Bu parametreler açısından kök hücre grubu kontrol grubu değerlerine yakın sonuçlar gösterdi. Sonuç olarak; ratlarda hasarlı OKM'ye mezenkimal allogreft kök hücre uygulamasının, mukoza iyileşmesine olumlu katkıda bulunduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The gold standard treatment of chronic otitis media is surgery. In order for the disease not to recur, the tissue and the mucosa where the chronic change occurs should be removed together. The tissue that is replaced after surgery does not show all the features of the mucosa. In our study, it was aimed to evaluate the healing of the damaged mucosa by applying allograft mesenchymal stem cells to the middle ear. In the study, 20 rats were divided into 4 groups. OCM damage was created in the right ear of 7 rats in group 1 (spontaneous recovery group) and left to heal spontaneously. OCM was damaged in the right ear of 7 rats in group 2 (stem cell group), then a solution containing 1x106 stem cells in 0.1 cc medium was dripped. After causing damage to the right ear of 6 rats in the 3rd group (medium group), 0.1 cc of medium fluid, which does not contain stem cells, was dripped into the middle ear. Group 4 (control group) consisted of ears containing only the left intact tympanic bulla of the damaged group 1 rats (7 ears). All rats were sacrificed on the 40th day. The temporal bones of the rats were removed and thin section tissue samples were made and examined histopathologically under a light microscope and a special program in the computer environment after Masson Trichrom staining. In microscopic examination, the effect of stem cell transplantation on the healing of OCM and the formation of new mucosa was evaluated. The thickness of the newly formed mucosa was evaluated and compared with control ears. Three parameters showed statistically significant results between the groups: mean mucosal thickness/mean bulla thickness ratio, mucosa fibrous tissue area/mucosa area ratio, and mucosa fibrous tissue area/total bulla area ratio. These parameters were higher in the stem cell group than in the spontaneous recovery group. In terms of these parameters, the stem cell group showed results close to the control group values. As a result; It can be argued that the application of mesenchymal allograft stem cells to the damaged OCM in rats contributes positively to the healing of the mucosa.