İntraoperatif düşük tidal hacim ve konvansiyonel tidal hacmin postoperatif pulmoner komplikasyonlara etkisi
Effect of intraoperative low tidal volume and conventional tidal volume on postoperative pulmonary complications
- Tez No: 754190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE AKSU ERDOST
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Genel anestezi uygulanan tüm hastalarda postoperatif pulmoner komplikasyonlar gelişebilmekle beraber, ideal intraoperatif ventilasyon stratejisiyle ilgili halen net bir veri yoktur. Biz bu çalışmada hastanemizde intraoperatif uygulanan düşük tidal hacim ve konvansiyonel tidal hacimle ventilasyonun postoperatif pulmoner komplikasyonlar üzerine etkisini araştırmayı hedefledik. YÖNTEMLER: Bu prospektif gözlemsel çalışmada 2 saatten uzun süren non-kardiyak majör cerrahi geçiren 379 hastayla çalışıldı. Tüm hastaların vücut kitle indeksi (VKİ), komorbid hastalıkları, intaoperatif en düşük SpO₂ değerleri, ideal vücut ağırlığına göre uygulanan ortalama tidal hacim değerleri (VTort/İVA) kaydedildi. Hastaya ait arter kan gazı örneklemesindeki pH, PaO₂, PaCO₂, PaO₂/FİO₂ oranı verileri kaydedildi. Postoperatif 24.saat,72.saat ve 7.gün servis ziyaretleri sırasında hastaların solunum şikayetleri sorgulandı. Postanestezik bakım ünitesine (PABÜ) alınıp mekanik ventilatör ihtiyacı devam eden hastaların bilgileri not edildi. Postoperatif posteroanterior akciğer grafileri hastane sistemizden araştırılarak atelektazi varlığı açısından değerlendirildi. BULGULAR: Postoperatif pulmoner komplikasyon gelişimiyle (PPK) VTort/İVA değeri düşüklüğü arasında istatiksel açıdan anlamlı bir ilişki gözlenmezken(p=0,216), uzamış cerrahi süresinin 24.saat, 72.saat ve 7.gün artmış PPK ile ilişkili olduğu sonucu saptandı (p6 ml/kg) uygulamasına kıyasla postoperatif pulmoner komplikasyon oranını azaltıcı bir etkisinin olmadığı izlendi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Although postoperative pulmonary complications may develop in all patients undergoing general anesthesia, there is still no clear data on the ideal intraoperative ventilation strategy. In this study, we aimed to investigate the effect of low tidal volume and conventional tidal volume ventilation applied intraoperatively in our hospital on postoperative pulmonary complications METHODS: In this prospective observational study, 379 patients who underwent non-cardiac major surgery lasting longer than 2 hours were studied. Body mass index (BMI), comorbid diseases, lowest intraoperative SpO₂ values, mean tidal volume values applied according to ideal body weight VTort/IVA were recorded for all patients. If available pH, PaO₂, PaCO₂, PaO₂/FIO₂ ratio data in the arterial blood gas sampling of the patient were recorded. Respiratory complaints of the patients were questioned during the postoperative 24th hour, 72nd hour and 7th day service visits. The information of the patients who were admitted to the postanesthetic care unit (Pacu) and whose need for mechanical ventilator continued, were noted. Postoperative posteroanterior chest radiographs were investigated from our hospital system and evaluated for the presence of atelectasis RESULTS: We could not find a statistically significant relationship between the development of postoperative pulmonary complications (PPC) and low VTort/IVA values (p=0.216). We concluded that prolonged surgery time was associated with increased PPC at 24 hours, 72 hours, and 7 days (p 6 ml/kg) administration.