Improved torque and speed performances for DTC+ controlled asynchronous machine by fuzzy switching algorithm
Bulanık anahtarlama algoritması ile DTC kontrolü asenkron makine için iyileştirilmiş tork ve hız performansları
  1. Tez No: 754247
  2. Yazar: WAHIB HILOUAN MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSU GÖREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Doğrudan tork kontrolü, stator akı ve torka dayalı bir vektör kontrol yöntemidir. 1980'lerin ortalarında Takashi tarafından öncülük edilmiştir. İnvertörün çıkış voltajı vektörlerinin doğrudan seçimi, asenkron makinenin ana parametrelerinin, özellikle stator akısı ve elektromanyetik torkun kontrol edilmesini sağlamaktadir. Bu kararlar, her iki nicelik de bir histerezis bandı içinde kalacak şekilde gerçekleştirilir. Çalışmamız temel olarak, üç fazlı asenkron makineye uygulanan doğrudan tork kontrolü nedeniyle elektromanyetik tork ve stator akısının dalgalanmasının azaltmasıyla ilgilidir. PİD ve bulanık mantık denetleyicileri, torktaki dalgalanma azaltılması açısından ve hız kontrolü istenen sonuçları sunacaklar. Sonuçlar makalenin sonunda Matlab/Simulink kullanılarak gösterilip bu iki denetleyici karşılaştırılarak bir tartışma yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Direct torque control is a vector method of control that is based on stator flux and torque. It was pioneered by Takashi in the mid-1980s. Direct selection of the inverter's output voltage vectors allows control of the asynchronous machine's main parameters, especially the stator flux and electromagnetic torque. These decisions are made in such a way that both quantities remain inside a hysteresis band. Our study is mainly concerned with the minimization of the ripple of the electromagnetic torque and stator flux with the use of the direct torque control method that will be applied to the three-phase induction machine. PID controllers and fuzzy logic will produce the best results in terms of reducing ripple at the related torque and speed control. The results will be shown by using Matlab/Simulink at the end of the article, and a discussion will be made by comparing those two regulator.