COVİD-19 pandemi yoğun bakımında hipotermi gelişme sıklığı ve klinik seyir ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Hypothermia incidence and evaluation of its relationship with clinical progress in the COVİD-19 pandemia intensive care unit
  1. Tez No: 754298
  2. Yazar: MERVE KARAŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÖZAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: COVID-19 asemptomatik ya da hafif semptomlarla prezente olabileceği gibi; sepsis, septik şok, ARDS, MODS gibi ağır klinik tablolara da neden olabilir. COVID-19' un neden olduğu ağır klinik tablolarda hastalara uygun tedavinin verilebilmesi ve takibinin yapılabilmesi için yoğun bakım şartları gerekmektedir. Yoğun bakımda, etiyolojinin COVID-19 olmadığı septik hastalarda gelişen hipoterminin kötü prognoz göstergesi olduğu önceden yapılan çalışmalar sonucunda bilinmektedir. Yapmış olduğumuz bu çalışmada, yoğun bakımda takip edilen ve COVID-19 tanısı alan hastalarda hipoterminin gelişme insidansını ve klinik seyir ile olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 1 Nisan 2020 – 15 Eylül 2020 tarihleri arasında Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Covid Yoğun Bakımında PCR + COVID-19 tanısı ile takip edilen hastaların dosyaları taranmış, hastaların demografik bilgileri (yaş, cinsiyet, yandaş hastalık) kaydedilmiştir. Hastaların dosyalarından vücut sıcaklığı izlemleri taranarak takiplerinde en az bir kez
Özet (Çeviri)
Aim: COVID-19 patients present as asymptomatic or with mild clinical outcomes as well as with severe clinical outcomes such as sepsis, septic shock, ARDS or MODS. Intensive care unit settings are needed to provide the necessary treatment and follow-up in severe clinical outcomes of COVID-19. It's a known fact that hypothermia is a poor prognostic indicator in septic patients with etiologies other than COVID-19. In our study we aimed to evaluate the incidence of hypothermia and its relationship with clinical progress in patients who were followed in ICU and have diagnosis of COVID-19. Materials and Methods: Files and demographic data (age, sex, comorbidities) of patients were recorded in COVID-19 Intensive Care Unit of Ankara Kecioren Training and Research Hospital Anesthesiology and Reanimation Clinic between 1 April 2020 – 15 September 2020. Body temperature follow up data recorded in patients' files were scanned and patients with body temperature