Hastanede yatan çocuklarda koagülaz negatif stafilokokların neden olduğu enfeksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of infections caused by coagulase negative staphilococces in hospitalized children
- Tez No: 754302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN GÜLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş ve Amaç: Koagülaz negatif stafilokoklar, insan deri ve mukoza membranlarının normal flora elemanı olarak bulunurlar. Geçmişte çok az klinik öneme sahip olan ve apatojen olarak değerlendirilen stafilokoklar son yıllarda gittikçe artan hastane ve toplum kaynaklı enfeksiyon etkeni olmaya başlamışlardır. Koagülaz negatif stafilokokların etken olduğu infeksiyonların çoğu kateter veya protez ile ilişkilidir. Modern tıpta artan katater kullanımı ve girişimsel işlemler; bu bakterilere bağlı enfeksiyonların sıklığındaki artışın önemli nedenlerindendir. Kan kültürlerinde üreyen koagülaz negatif stafilokokların bakteriyemi etkeni mi yoksa kontaminasyon mu olduğunu anlamak klinisyenler için zordur. Bu bilgilerden yola çıkarak bu tez çalışmasında; hastalardan alınan kan kültürü örneklerinde üreyen koagülaz negatif stafilokokların, klinikte yol açtığı enfeksiyonların klinik önemini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, çocuk servislerinde Ekim 2020- Ekim 2021 tarihleri arasında yatarak takip ve tedavi edilen, kan kültüründe koagülaz negatif stafilokok üremesi olan, 1 ay-18 yaş arası 511 hasta, retrospektif olarak hasta kayıtları incelenerek alınmıştır. Kan kültüründe KNS üremesi olan hastalardan maksimum iki farklı tür KNS üremesi sonuçlara dahil edildi. Hastaların antibiyogram sonuçlarından sadece bir türün antibiyogram sonuçları alındı. Hasta takip ve bilgi formu oluşturuldu. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar (beyaz küre sayısı, CRP) ve klinik (ateş, nabız) özelliklerine bakıldı. Elde edilen klinik, laboratuvar ve kan kültürü sonuçları ile klinisyen tarafından KDE, KİKDE veya kontaminasyon değerlendirilmesi yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların ortanca yaşı 2,2 yıl idi (min:1 ay, max:18 yıl). Hastalarımızın %57,9'u erkek idi. KNS üremesi olan hastalar en sık büyük çocuk (%21,7), süt çocuğu servisi (%21,1) ve çocuk yoğun bakım ünitesinde (%19) tespit edildi. Üremenin en az olduğu servisler ise kemik iliği nakli ünitesi xi (%4,7) ve palyatif bakım servisi (%4,5) idi. Hastaların %42,1'inde santral venöz kateter kullanılmıştı ve kateter kullanım süresi ortanca 19 gündü (min:1 gün max:168 gün). Hastaların %61,1'inde ateş mevcuttu. Hastaların %56,9'unda kan kültürü alınması sırasında, CRP yüksekliği, %32,5'unda lökosit yüksekliği vardı. KNS türlerine bakıldığında; %58,5 oranında S. epidermidis, %40,3 oranında S. hominis ikinci sıklıkta ve üçüncü olarak %13,9 oranında S. haemolyticus üremesi görüldü. Metisilin dirençli KNS oranı %36,8 olarak tespit edildi. Klinisyen tarafından hastaların kültür sonuçları; %82,2 si kontaminasyon, %10,8' i kan dolaşımı enfeksiyonu ve %7'si kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu olarak değerlendirildi. Çalışmamıza dahil edilen hastaların kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu (KİKDE) ve kan dolaşım enfeksiyonu (KDE) olanlar ile kontaminasyon olarak değerlendirilen hastaların demografik, laboratuvar ve diğer klinik durumları karşılaştırıldığında; Ateş, KİKDE/KDE grubunda, kontaminasyon grubundan önemli ölçüde daha fazla saptandı (p=0.017).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim. Coagulase-negative staphylococci are found as normal flora elements of human skin and mucous membranes. Staphylococci, which had little clinical significance in the past and were considered apathogen, have become an increasing cause of hospital and community-acquired infections in recent years. Most infections caused by coagulase-negative staphylococci are related to the catheter or prosthesis. The increasing use of catheters and interventional procedures in modern medicine; it is one of the important reasons for the increase in the frequency of infections due to these bacteria. It is difficult for clinicians to understand whether coagulase-negative staphylococci grown in blood cultures are the cause of bacteremia or contamination. Based on this information, in this study; we aimed to evaluate the clinical significance of infections caused by coagulase-negative staphylococci grown in blood culture samples taken from patients. Materials and Methods. Our study included 511 patients aged 1 month-18 year with coagulase-negative staphylococcal growth in their blood culture, who were followed up and treated in the pediatric services of the University of Health Sciences Ankara City Hospital, Pediatrics Hospital between October 2020 and October 2021. were obtained by reviewing patient records retrospectively. A maximum of two different types of CNS growth from patients with CNS growth in blood culture were included in the results. Antibiogram results of only one species were obtained from the antibiogram results of the patients. A patient follow-up and information form was created. Demographic characteristics, laboratory (white blood cell count, CRP), and clinical (fever, pulse) characteristics of the patients were evaluated. Based on the clinical, laboratory, and blood culture results obtained, the clinician was evaluated for BSI, BMI, or contamination. xiv Results. The median age of the patients included in our study was 2.2 years (min:1 month, max:18 years). 57.9% of our patients were male. Patients with CNS growth were most frequently detected in the older child (21.7%), infant service (21.1%), and pediatric intensive care unit (19%). The services with the lowest rate of growth were the bone marrow transplantation unit (4.7%) and the palliative care unit (4.5%). A central venous catheter was used in 42.1% of the patients, and the median duration of catheter use was 19 days (min: 1 day, max: 168 days). Fever was present in 61.1% of the patients. During blood culture, 56.9% of the patients had elevated CRP and 32.5% had high leukocyte levels. When looking at the types of CNS; S. epidermidis was seen in 58.5%, S. hominis in 40.3%, and S. haemolyticus in 13.9%. The rate of methicillinresistant CNS was found to be 36.8%. Culture results of the patients by the clinician; 82.2% were considered as contamination, 10.8% as bloodstream infection, and 7% as a catheter-related bloodstream infection. When the demographic, laboratory, and other clinical conditions of the patients included in our study were compared with those with catheter-related bloodstream infection (CRBSI) and bloodstream infection (BSI) and those evaluated as contamination; Fever was significantly higher in the CRBSI/BSI group than in the contamination group (p=0.017).