İşbirliğine dayalı öğretim yönteminin öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersi özyeterlik ve tutum ile demokratik tutumlarına olan etkisinin incelenmesi
Effects of cooperative learning methods on student's physical education self- efficacy and physical education and democratic attitudes
- Tez No: 754301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
İşbirliğine dayalı öğrenme, bireyin kendisinin ve tüm grup arkadaşlarının öğrenmelerinden sorumlu olduğu, küçük gruplar oluşturularak kullanılan, öğrenci merkezli, uygulanabilirliği yüksek eğitsel bir stratejidir. Tutum, kişinin düşünce, duygu ve davranış eğilimlerini birbirleriyle uyumlu kılar. Bu araştırmada işbirliğine dayalı öğretim yönteminin öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersi yatkınlıkları ile demokratik tutumlarına olan etkisini araştırmaktır. Araştırmada işbirliği öğretim yöntemi ile basketbol eğitimi alan 5.sınıf öğrencilerinden 231 katılımcı ile deney ve kontrol grubu olmak üzere ön test ve son test yarı deneysel çalışma modeli uygulanmıştır. Araştırmada beden eğitimi ve spor yatkınlık ölçeği ile demokratik tutum ölçekleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik, İlişkisiz Örneklem T-Testi, İlişkili Örneklem T-Testi ve Anova testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre ön test ve son test arasında alt boyutlar içerisinde cinsiyet değişkeni“tutum”ve“kurallara uyma”ve“güven”boyutlarına ait puanları arasında istatiksel olarak anlamlı fark elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğrencileri aritmetik ortalama tutum puanlarının her iki ölçek için normal düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cooperative learning is a student-centered, highly applicable educational strategy used in small groups where the individual is responsible for the learning of herself/himself and her/his group mates. Attitude confroms one's thoughts, feelings and behavioral tendencies with each other. This research aims to investigate the effect of cooperative teaching method on students' physical education Lesson tendencies and democratic attitudes. In the research, pre-test and post-test semi- experimental study was applied to 231 participants from 5th grade students who received basketball through cooperative teaching method, as the experimental and control groups. Physical education tendency and democratic attitude scales were applied. Descriptive statistics, independent sample T-test, dependent sample T-test and Anova test were used during the evaluation of the research data. According to findings, there was a statistically significant difference between the scores of the gender variable and“attitude”,“following the rules”and“trust”according to pre-test and the post-test. According the results of the research it was determined that the arithmetic mean attitude scores of the students were at the normal level for both scales.