Romatoid artritte LRG1 düzeyinin hastalık aktivite indeksleriyle ilişkisi
The relationship of LRG1 level and disease activity indexs in rathotid arthritis
  1. Tez No: 754336
  2. Yazar: GÖKHAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GEZMİŞ KİMYON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Romatoid artrit (RA)'de yeni bir biyobelirteç olan Leucine-rich alpha-2-glycoprotein 1 (LRG-1) molekülünün hastalık aktivite indeksleri ile olan ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Romatoloji polikliniğinde tanı alan ve takip edilen 35 remisyon elde edilmiş, 35 düşük hastalık aktivitesi gösteren, 35 orta hastalık aktivitesi gösteren ve 35 yüksek hastalık aktivitesi gösteren olmak üzere 140 romatoid artrit hastasından ve 35 sağlıklı kontrolden oluşmaktadır. Çalışmaya alınan tüm hasta ve sağlıklı bireylerin sosyodemografik bilgileri kaydedildi. Çalışmaya alınan hastaların hassas/şiş eklemleri belirlenmiş, Disease Activity Score 28 (DAS28), Clinical Disease Activity Index (CDAI), Simplified Disease Activity Index (SDAI) ve Routine Assessment of Patient Indeks Data 3 (RAPİD3) hesaplandı. Çalışmaya alınan tüm hasta ve sağlıklı bireylerin serumunda LRG1, TGFβ, IL-6 ve TNF-α düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda RA hasta grubunun LRG1, TNF‐α, IL-6 ve TGF- β1 düzeyleri kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aims: Aim of this study is to determine the relation between Leucine-rich alpha-2-glycoprotein 1 (LRG1) a new biomarker in Romatoid Artrit (RA) and disease activity index. Materials and Methods: The sample of the study consisted of 140 rheumatoid arthritis patients followed in Hatay Mustafa Kemal University Hospital Rheumatology outpatient clinic, 35 of whom achieved remission, 35 with low disease activity, 35 with moderate disease activity, and 35 with high disease activity, and 35 healthy controls. Socio-demographic data of all patients and healthy individuals included in the study were recorded. Tender/swelling joints of the patients included in the study were determined, Disease Activity Score 28 (DAS28), Clinical Disease Activity Index (CDAI), Simplified Disease Activity Index (SDAI) and Routine Assessment of Patient Index Data 3 (RAPID3) were calculated. LRG1, TGFβ, IL-6 and TNF-α levels were measured in the serum of all patients and healthy individuals included in the study. Results: In our study, LRG1, TNF-α, IL-6, and TGF‐β1 levels of the RA patient group were found to be higher than the control group.