The role of asprosin and spexin in diagnostic of thyroid disease in Al-Anbar governorate
El-Anbar valilikinde tiroid hastalığının tanısında asprosin ve spexin'in rolü
  1. Tez No: 754337
  2. Yazar: RAAFAT SALIH YOUSIF YOUSIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALİD FAROUQ ABED AL KAFOUR ABDULGHAFOOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tiroidin yapısal ve fonksiyonel hastalıkları iki ana kategoriye ayrılabilir: hipotiroidizm ve hipertiroidizm (guatr, nodüller ve kanser). Düzgün çalışması için tiroid hormonlarının uygun miktarlarda bulunması gerekir. Beyaz yağ dokusu, 2016 yılında keşfedilen yeni bir protein hormonu olan asprosin salgılar. Hepatik glukoz salınımını indükler ve patolojik olarak insülin direnci, obezite ve diabetes mellitusta yükselir. Specxin, insülin direnci, diyabet veya kilo alımı tanısında rol oynayabilecek yeni bir peptittir. Çeşitli tiroid bozuklukları (hipertiroidizm, hipotiroidizm ve tiroid kanseri) olan bireylerin serumlarındaki asprosin ve spexin düzeyi bu araştırmanın odak noktasıydı. Sitokin çalışmalarının bulguları, çeşitli bozukluklarda anormal klinik belirteçlerle de ilişkilendirilmiştir. Al anbar Valiliği'nde araştırmacılar 140 Iraklıyı incelemek için bir vaka kontrol çalışması tasarımı kullandılar. Tiroid hastalığı olan 110 kişi (40 hipotiroidi, 40 hipertiroidi ve 30 tiroid kanseri hastası) kontrol grubu olarak yaşları 25-60 olan 30 sağlıklı kişiyle karşılaştırıldı. Toplama, Kasım 2021 ile Mayıs 2022 arasında Anbar Valiliği'nin Al Qimma İleri Patolojik Analizler Uzman Laboratuvarında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Structural and functional diseases of the thyroid may be divided into two major categories: hypothyroidism and hyperthyroidism (goitre, nodules and cancer). For proper functioning, thyroid hormones must be present at suitable amounts. White adipose tissue secretes a novel protein hormone, asprosin, which was discovered in 2016. It induces the release of hepatic glucose and is elevated in insulin resistance, obesity, and diabetes mellitus pathologically. Specxin is a new peptide that may have a role in the diagnosis of insulin resistance, diabetes or weight gain. An asprosin and spexin level in the sera of individuals with diverse thyroid disorders was the focus of this investigation (hyperthyroidism, hypothyroidism and thyroid cancer). The findings of cytokine studies have also been correlated with abnormal clinic markers in various disorders. In Al anbar Governorate, researchers used a case-control study design to examine 140 Iraqi people. 110 individuals with thyroid illness (40 hypothyroidism, 40 hyperthyroidism, and 30 thyroid cancer patients) were compared to 30 healthy persons, ages 25-60 years old, as a control group. Collection was place between November 2021 and May 2022 at the Anbar Governorate's Al Qimma Specialized Laboratory for Advanced Pathological Analyses.